Dijital göçmenlerin metaverse hazırlığı

Dijital göçmenlerin metaverse hazırlığı

Sanal arazilerine göç etmeye hazırlanan vatandaşlar, ‘3 boyutlu karakter tasarlama’, ‘metaverse dünyasına giriş’ gibi eğitimlere ilgi gösteriyor. Gelecek Teknolojileri Eğitmeni Devrim Danyal, “Eğitimlere kimi yatırımcı kimi teknik uygulayıcı olmak için geliyor. Ama özellikle ileride torunların dilinden anlamak için gelenler çoğunlukta” dedi.

ABONE OL
15/01/2022 03:00
Dijital göçmenlerin metaverse hazırlığı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yakın geleceğin dijital dünyası metaverse’e son günlerde ilgi büyük. Sanal evrenin meraklıları konunun uzmanlarından dersler almaya başladı bile. 3 boyutlu ıra tasarlama, kripto nakit sahibi olma, sanal cüzdan güvenliği, NFT dünyasına giriş, metaverse eğitimi, artırılmış gerçeklik deneyimleri gibi birçok konuda eğitim meydan kişiler, saati 400 TL’yi bulan online derslerle bilgi ediniyor. ‘GERİ KALMAMAK’ İÇİN DE GELENLER VARGelecek Teknolojileri Danışmanı Devrim Danyal, metaverse konusunda hem teorik hem pratik eğitimler verdiklerini söyledi. Danyal, “Eğitime gelenler arasında muhtelif yelpazeden insanlar var. En temeliyle, ‘geri kalmamak’ ya da ‘merak’ unsuruyla gelenler. Bu işe yatırımcı, teknik uygulayıcı olarak girenler var. Bunun yanı dizi bilhassa torunlara bir şeyler anlatıyor olmak için geliyorlar. ‘Dede sen de artık nasıl bilmiyorsun’, denmemesi için. Torunların dilinden anlamak için dersler veriyoruz.” dedi.

ÖZGÜN Metaverse nedir? Metaverse arsa nasıl alınır? GERÇEK DÜNYADAN SIKILANLAR İLGİ DUYUYOR

“Farkında olmadığımız fakat seneler sonra ortaya çıkacak bir ömür şimdi filizleniyor.” diyen Danyal, şöyle konuştu: “İşin korkutucu tarafı da şu, herkes artık gerçek dünyadan o kadar sıkılmış ki, ‘Belki burası bir kaçıştır’ diyor.”

METAVERSE’TEKİ KAHVECİDE BULUŞALIMBu sürecin fazla hızlı ilerleyeceğini söyleyen Danyal, “Hani ben size desem ki bana bir Whatsapp mesajı gönderin, gözünüz kapalı atarsınız. Ama desem ki, metaverse dünyasındaki X kahvecide buluşalım, ‘orası neresi, hangi cihazı kullanacağım’ dersiniz. Örneğin şu lahza Zoom üzerinde yapılan toplantılar da ileride VR gözlükleri ile aynı ortama taşınarak 3 boyutlu hale gelecek. Bunlar da yavaş yavaş öğrenilecek, biz de birazcık o süreci hızlandırmaya çalışıyoruz, değişimler eskisi gibi 5-10 yıl sürmüyor.” şeklinde konuştu.

DÜŞÜNCE GÜNLÜĞÜ Estetik, mekân, pagan ve metaverse Şarjı bittiğinde sona erecek bir dünya

Klinik Psikolog Gökhan Ergür, ışıltılı olarak sunulan sanal evrene karşı gerçekten kopmama uyarısı yaptı. Ergür, “Metaverse evrende artık insanlar kendi dizayn edecekleri ‘metahuman’lara (sanal insan) dönüşebiliyor. Bu dünyada oturduğunuz ufak daireyi bir anda devasa bir malikaneye dönüştürüyorsunuz. Bu insan için parıltılı bir arzu nesnesi olarak görülebilir fakat bilmemiz gereken şu ki bu evren gerçek değil ve şarjı bittiğinde sonlanacak bir dünya.” dedi. Ergür, iyi bir yatırım olarak sunulan sanal arazilere ilişkin de ‘aman fırsatı kaçırmayalım’ psikolojisini değerlendirerek “Değer kaybeden, neredeyse sıfırlanan projelerin varlığından kimse bahsetmiyor.” ifadelerini kullandı. REKLAM Yeni meslekler: ‘Dünya’ ve ‘Avatar’ tasarımcılığıGeleceğin meslekleri listelerinde ‘metaverse’ gene popüler. Metaverse Donanım Geliştiricisi, Metaverse Anlatıcısı, Dünya Tasarımcısı, Metaverse Siber Güvenlik Uzmanı ve bilhassa Avatar Tasarımcılığı gibi mesleklerin adımları şimdiden atıldı. Çeşitli üniversitelerde ilgili bölümler açılmaya başlandı. Son olarak Nişantaşı Üniversitesi’nde bahar döneminde “Oyunun Yeni Ekosistemi: Pazarlama, Metaverse ve Sporun Evrimi” dersi verilecek.

TEKNOLOJİ Metaverse’de sanal arsalar kapış kapış: Metrekaresi 4 bin dolar!


    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.