Metaverse’de sanal arsalar kapış kapış: Metrekaresi 4 bin dolar!

Metaverse’de sanal arsalar kapış kapış: Metrekaresi 4 bin dolar!

Metaverse sanal evreninde arsa satışları artarken, platformda ikinci el piyasası bile oluştu. Metaverse’de 15 bini İstanbul’da olmak üzere Türkiye’de de 30 bin arsa satıldı. Platformlarda arsaların metrekaresi 4 bin dolardan başlıyor. İstiklal ve Moda en çok rağbet gören yerler. Uzmanlar, yasal bir düzenleme olmadığı için mağduriyetlere karşı uyarıyor.

ABONE OL
05/01/2022 01:00
Metaverse’de sanal arsalar kapış kapış: Metrekaresi 4 bin dolar!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Metaverse, dijitalleşen dünyanın sanal evreni olarak ortaya çıkıyor. Toplum tarafından merak konusu olan sanal evrene ilgi her geçen gün artıyor. Metaverse evrenine giriş yapmış kullanıcılar, buradaki arsaların ileride fazla değerleneceğini düşünerek yatırım yapmaya başladı. Hatta bu platformlarda şu lahza arsalar yok satıyor.İSTANBUL’DA 15 BİN ARSA SATILDI

Türkiye’de 30 bin, İstanbul’da 15 bin parsel satıldı. Stadyum, saray, cami, köprü gibi sembol alanlar çoktan tükendi. Çok sayıda arsa satışı yapan platform olsa da en yaygınları Decentraland, Sandbox , Axie ınfınıty, OVR ve Nextearth. Arsa alış satışları kripto paralarla yapılıyor. Aynı arsanın her ayrı platformda ayrı bir sahibi olabiliyor. Bu arsaların değeri, platformların popülerliğine göre değişkenlik gösteriyor. REKLAM 5 MİLYON DOLARA BİLE VAR

Decentraland gerçek haritayı parselleyerek satış yapıyor. Çizimlerin kaliteli olduğu ve birçok oyun faaliyeti bulunduğu için platform öbür uygulamalara göre daha fazla tercih ediliyor. Arsaların metrekare fiyatı 4 bin dolar olarak satışa sunuluyor.

4 parselden oluşan arsa 500 bin dolar, işlek olan bir yerde arsa fiyatları ise 5 milyon dolara kadar satılabiliyor. Bu platformda ikinci el satışları da başladı. Örneğin 27 Ocak’ta 2 milyon dolara arsa satın meydan kişi, arsayı 5 milyon dolara satışa sundu. Platform aynı zamanda 9 milyar dolarlık bir kripto nakit varlığına sahip.

Metaverse’te Taksim parsel haritası. FİYATLAR PLATFORMA GÖRE DEĞİŞİYOR

İlgi gören bir öbür platform ise Sandbox. Bu platform ise gerçek harita değil kendi oluşturduğu harita üzerinden arsa satıyor. Daha fazla oyun şirketleri ve oyun tutkunları tarafından tercih edilen platformda, satış yapılan yerlere göre fiyatlar değişiyor. REKLAM

1 parselin fiyatı 12 bin dolar ile 10 milyon dolar arasında değişiyor. Ünlü pabuç firmaları, popüler oyun siteleri de arsa aldı. Oyun sektöründe sanal projelerden bir öteki de Axie Infinity, blokzinciri tabanlı cenk oyunu. Karakter satın alarak oyuna giriş yapılıyor.

Oyun 3 karakterle oynanıyor. Ve bu 3 ıra yekün 150 dolara satılıyor. Burada arsalar 13 bin dolara satılıyor. Bu zamana kadar da 2,5 milyon dolar değerinde arsa satışı gerçekleşti.

Metaverse’te Moda parsel haritası. İstiklal ve Moda’da yer kalmadı! OVR platformu ise, dünya haritasını 1.6 trilyon parsele böldüğü için arsa fiyatlarını makul fiyatlara satıyor. Bu platformdan arsa satın almak için aleni arttırmaya girmek gerekiyor. Bu platformda en fazla ilgiyi İstanbul görüyor. 200 liradan alıcısı olan arsaların yekün satışı 11 bini aştı. İstiklal Caddesi, Moda, Üsküdar gibi yerlerde arsalar tamamen satıldı. Next earth platformunda satılan arsalardan elde edilen yekün gelir 759 bin 302 dolara ulaştı. Taksim, Nişantaşı, Moda ve deniz kenarlarında arsalar satıldı. Kullanıcılardan biri moda sahilden 52 dolara aldığı arsayı 121 dolara satıyor.

FOTOĞRAF 11 NFT'lerin arından metaverse çılgınlığı başladı.<br> Sanal evren ya da diğer adıyla metaverse uzun yıllardır teknoloji şirketlerinin gelecek gördüğü bir alan. Son olarak adını Meta olarak değiştiren Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg de şirketin geleceğinin sanal evren olduğunu söylemişti. Sosyal medya devi Facebook'un bu açıklamasının ardından sanal evren projeleri daha fazla ilgi çekmeye başladı. Decentraland adındaki bir kripto platformu sanal evren projesiyle biliniyor. Kanada merkezli bir yatırım şirketi buradan arsa satın aldı. Toplamda 116 parselden oluşan arsaya 2.43 milyon dolar ödendi. Decentraland'in moda sokağındaki arsanın büyüklüğü ise yaklaşık 600 metrekare olduğu belirtildi. Bu da metrekare fiyatınının 4 bin dolara denk geldiğini gösteriyor. Bir başka sanal evren platformu The Sandbox'ta ise sanal yat satışı gerçekleşti. Republic Realm tarafından geliştirilen dijital yata 650 bin dolar ödendi. Lüks yatta 1 helikopter pisti, jakuziler ve DJ kabini de bulunuyor. Sanal evren çılgınlığı başladı: Metaverse projesinde ise sanal yat 600 bin dolara satıldı Sanal evren yatırımları devam ediyor. Decentraland’in sanal evreninde 600 metrekarelik arsaya 2.43 milyon dolar ödendi. Başka bir metaverse projesinde ise sanal yat 600 bin dolara satıldı.
{{ entity.comments.quantity }} YORUM BİR YORUM YAZIN BiP’te paylaş Telegram’da paylaş Whatsapp’ta paylaş Pinterest’te paylaş Flipboard’da paylaş E-posta gönder

Hukuki altyapısı yok

Hukukçular, satışları hızlanan sanal arsalarla ilgili yasal bir düzenleme olmadığı için mağduriyetler yaşana- bileceği konusunda uyarılarda buluyor. Metaverse evrenine, hukuki açıdan herhangi bir denetlemenin yapılamadığını söyleyen Avukat Ünsal Özmestik, “Bu konularla alakalı ileride mağdur olacak olan kişiler savcılığa gidip suç duyurusunda bulunabilir fakat sanal arsa satın alımı söz konusu olduğu için bu suç duyurusunun hukuki olarak sonuçlanması da zor. Şu lahza devletler beklemede, düzenlemelerin ileriki zamanlarda yapılması tahmin ediliyor” ifadelerini kullandı. REKLAM TEKNOLOJİ Metaverse dost mu? Düşman mı?


    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.