2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa, Belgrad’da tanıtıldı

2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa, Belgrad’da tanıtıldı

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da, 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Bursa'nın tanıtım günü etkinliği düzenlendi.

ABONE OL
12/01/2022 20:20
2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa, Belgrad’da tanıtıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BURSA (AA) – Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da, 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Bursa’nın tanıtım günü etkinliği düzenlendi.

Belgrad’da bir otelde düzenlenen etkinlikte, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve beraberlerindeki heyet, Sırbistan Kültür ve Enformasyon Bakan Yardımcısı Stanko Blagojevic ve Belgrad Belediye Başkanı Zoran Radojicic ile bir araya geldi.

Bursa’ya ait geleneksel yemekler, çini işçiliği, geleneksel yöntemle havlu yapımı ve Hacivat-Karagöz gösterilerinin yapıldığı faaliyet aka ilgi gördü.

Belgrad Belediye Başkanı Radojicic, yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Hami Aksoy, bu etkinliğin hazırlıklarını haber verdiğinde, Bursa’nın nasıl bir belde olduğunu bilmiyordum. Bugün buradaki video, fotoğraf ve sunumlardan anladım ki Bursa dünya üzerindeki en güzel şehirlerden biri.” dedi.

Bursa’yı Belgradlılara en güzel şekilde sunmak istediklerini anlatım eden Radojicic, “Bu şehri güzel yapan etkenlerin, şehrin kültür, tarih ve ekonomisi olduğunu gördüm.” ifadesini kullandı.

2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak ilan edilen Bursa’nın en iyi şekilde tanıtılacağına emin olduğunu dile getiren Radojicic, “Bu tanıtım sayesinde Bursa’yı daha iyi bir şekilde tanıtabilecek ve şehre olan ilgiyi artırabileceksiniz.” diye konuştu.

İki ülke cumhurbaşkanları arasındaki amel birliğinin, şehirler arasındaki amel birliğini de artırdığını söyleyen Radojicic, “Hedefimiz bu amel birliğini kamu arasında da yaymak. Bu vesileyle yapacağımız projelerimizle birbirimize ne kadar yakın olduğumuzu gösterebileceğiz.” sözlerini sarf etti.

“İki ülke, her ne kadar hudut komşusu olmasa da birbirini komşu olarak görüyor”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş, Sırbistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Maja Gojkovic’in daveti üzerine, Avrupa Kültür Başkenti unvanını meydan Novi Sad’daki etkinliklere katılacaklarını aktararak, “Bursa, TÜRKSOY tarafından anlatım edildiği gibi ‘2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti’ ilan edildi.” açıklamasında bulundu.

Bu unvanın kazanılmasında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un, bakan yardımcılarının ve ekiplerinin katkılarının fazla olduğunu anlatım eden Aktaş, “Bu kapsamda 2022 yılı içinde Kültür başkenti unvanımızla şairler şehri Novi Sad ve yeşil Bursa’mız arasında karşılıklı etkileşimin artması için Sırp mevkidaşlarımızla amel birliğine amade olduğumuzu belirtmek isterim.” görüşünü paylaştı.

Aktaş, “Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olan ‘2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’ ile Sırbistan’ın en aka şehri ve başkenti olan Belgrad’ı bir araya getiren bu organizasyon, güzel şeylere vesile olacak.” ifadesini kullandı.

Bursa’nın daima tarihe cihet veren bir belde olduğunu kaydeden Aktaş, “Bursa’nın 8 bin 500 yıllık bir geçmişi var. Farklı medeniyetlerin yaşamış olması ve Bursa’da izlerini bırakmış olmaları hem gastronomi açısından hem tarih ve kültür açısından hem de tabiat açısından müthiş bir zenginlik olarak turistlere yansımaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Bursa’nın, Balkanlar’ın temsil merkezi olduğuna dikkati çeken Aktaş, “Şehirde Bulgaristan, Yunanistan, Sırbistan, Bosna Hersek, Arnavutluk ve Makedonya’dan Bursa’ya göç etmiş yüzlerce binlerce aile var.” bilgisini verdi.

Türkiye ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin son dönemde en yüksek seviyesine çıktığını belirten Aktaş, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in destekleri sayesinde iki ülke, her ne kadar hudut komşusu olmasa da birbirini komşu olarak görüyor.” dedi.

“Su sesi ve kanat şakırtılarından, billur bir avize Bursa’da zaman”

TÜRKSOY Genel sekreteri Düsen Kaseinov, “TÜRKSOY, üye ülkelerimiz ile dost ve kardeş halklarımız arasında dostane ilişkiler kurarak, ortak kültürümüzü, dilimizi, tarihimizi, sanatımızı, âdet ve göreneklerimizi araştırmak, geliştirmek ve gelecek kuşaklara aktararak kalıcı kılmayı hedeflemektedir.” açıklamasında bulundu.

Pek fazla kültürel, sanatsal, tarihi değerlerin bulunduğu Sırbistan ve TÜRKSOY arasında amel birliğinin giderek geliştiğini dile getiren Kaseinov, “Geçtiğimiz nisan ayında teşkilatımız ve Sırbistan Kültür ve Enformasyon Bakanlığı arasında imzalanan mutabakat zaptı bu amel birliğine yeni bir ebat kazandırmıştır.” diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Demircan ise sözlerine Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Başındayım sanki bir mucizenin. Su sesi ve kanat şakırtılarından, billur bir avize Bursa’da zaman” dizeleriyle başladı.

Bursa’nın İstanbul’dan sonra, Türkiye’yi, Anadolu’yu, Türkistan kültürünü anlatan en başta şehirlerden biri olduğunu anlatım eden Demircan, “Belgrad’a ilk kere geldim. Çok güzel bir şehir. Modern tarafları fazla iyi. Bütün Balkan coğrafyasına bakarken kendimizi, bu kültürel yakınlıktan olsa gerek, evimizde gibi hissediyoruz.” görüşünü dile getirdi.

2019’da Kovid-19 salgınından önce Sırbistan’dan Türkiye’ye giden ziyaretçi sayısının 300 bin, Türkiye’den Sırbistan’a giden ziyaretçi sayısının ise 50 bin olduğunu hatırlatan Demircan, “Bu yıl salgına rağmen 220 bin Sırp Türkiye’ye, 50 bin vatandaşımız da Sırbistan’a gelmiş.” bilgisini paylaştı.

İki ülke Cumhurbaşkanlarının yakın amel birliğinin, tüm tabana yayıldığını belirten Demircan, ekonomik ve kültürel alandaki gelişmelerin cumhurbaşkanlarının yakın diyaloğu sayesinde hızla ilerlediğini vurguladı.

Turizmin, ekonomiyi güçlendirmek için katkısının aka olduğunu anlatım eden Demircan, “Burada kurulan her türlü ilişki, neticesinde hem kültürel bağları hem de sanayi, ticaret ve karşılıklı amel birliğini geliştirmenin zeminini oluşturmaktadır.” dedi.

Ziyaretin asıl amacının Avrupa Kültür Başkenti Novi Sad’ı ziyaret etmek olduğunu anımsatan Demircan, “Kültür başkentlerinin, şehre nasıl bir dinamizm getirdiğini ve hareketlenme sağlandığını, ‘2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul’ sürecinde yaşadık. Gerçekten şehre fazla aka heyecan getiriyor.” diye konuştu.

Demircan, “Bursa, geçmiş tarihlerde İpek Yolu’nun, ticaret yollarının merkezinde. Dolayısıyla, aslında fazla faklı kültürlere aleni olması sebebiyle sanayisi ve ticareti de güçlü. Bursa, Dünya Kültür Başkenti olmayı adalet eden şehirler arasında yer alıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul’da kar yağışı başladı

AA – Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.