35 ülkeden 300 firma işbirliği için Bursa’da

35 ülkeden 300 firma işbirliği için Bursa’da

Bursa iş dünyasının çatı kuruluşu Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından Ticaret Bakanlığı destekleriyle yürütülen Bebe ve Çocuk Konfeksiyonu Sektörü UR-GE Projesi, firmaların ihracat odaklı büyümesine ivme kazandırıyor.

ABONE OL
14/01/2022 14:10
35 ülkeden 300 firma işbirliği için Bursa’da
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BURSA (İHA) – Bursa amel dünyasının çatı kuruluşu Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından Ticaret Bakanlığı destekleriyle yürütülen Bebe ve Çocuk Konfeksiyonu Sektörü UR-GE Projesi, firmaların ihracat odaklı büyümesine ivme kazandırıyor. 2 ayrı UR-GE Projesi kapsamında 35 ülkeden yaklaşık 300 yabancı müşteri Bursalı firmalarla ikili amel görüşmesi gerçekleştirdi.

Türkiye’de bebe ve çocuk konfeksiyonu üretiminin yüzde 80’inini biricik başına gerçekleştiren Bursa, BTSO’nun liderliğinde düzenlenen UR-GE projeleriyle hem ihracatını hem de katma değerli üretimini artırıyor. Tüm dünyayı derinden etkileyen pandemi sebebiyle B2B organizasyonlarına 2 yıllık bir fasıla veren Bebe ve Çocuk Konfeksiyonu Sektöründe Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (UR-GE) üyeleri, 2022 yılına hızlı başladı. UR-GE Üyesi 70 firma, BTSO Ana Hizmet Binası’nda düzenlenen B2B organizasyonunda yabancı alıcılarla bir araya geldi.

Programa, dünyanın dört bir yanından sektör temsilcisi katıldı. Rusya, Özbekistan, Fas, Cezayir, Irak, İngiltere, İspanya, Polonya ve Sırbistan gibi birçok ülkeden firma, Bursalı sektör temsilcileriyle işbirliği masasında buluştu. 2 gün süren programda Bursalı firmalar, yabancı müşterilerle yaklaşık 500 amel görüşmesi gerçekleştirdi.

BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsmail Kuş, Oda olarak sektörün ihracat odaklı büyümesi için 2022 yılında da çalışmalara devam edeceklerini söyledi. ‘Juniokids’ kurumsal kimliği altında faaliyet gösteren 2 ayrı UR-GE projesinin sektörün hariç ticaretine kuvvet kattığını anlatım eden İsmail Kuş, şimdiye kadar UR-GE üyesi firmaların yüzde 70’inin ilk kere doğrudan ihracat yapma başarısı gösterdiğinin altını çizdi. Bebe – çocuk konfeksiyonu sektörü ihracatının her yıl ortalama yüzde 30 seviyesinde artarken, UR-GE üyesi firmaların 3 yıllık proje sürecinde ihracatlarını yüzde 150 seviyelerine kadar yükseltmeyi başardığını belirten İsmail Kuş, “Odamız hane sahipliğinde düzenlenen buluşmada, 35 ülkeden yaklaşık 300 yabancıyı ağırladık. Pandemi, yeni varyantla beraber yükselmiş gibi görünse de ticari ömür devam ediyor. BTSO olarak bizler de üyelerimizin ihracatını artırma noktasında yoğun tempomuzu sürdürüyoruz.” dedi.

“Buradaki müşteri potansiyelinden memnunuz”

UR-GE üyesi sektör temsilcileri de BTSO hane sahipliğinde düzenlenen organizasyonun yeni işbirliklerinin kurulmasına katkı sağladığını söyledi. Özgül Bebe firma yetkilisi Öznur Güler, pandemiyle beraber satış ve pazarlama şekillerinin farklılaştığını belirterek, “Önceden müşterilerimiz birebir alışverişini yapıyordu, fakat şimdi dijital pazarlama ağı oluştu. Bu anlamda firmalar da kendilerini geliştirmek ve bu yönde yatırımlarını artırdı. Şu lahza bulunduğumuz ortam aslında bizim daha fazla tercih ettiğimiz şekliyle gerçekleşiyor. Çünkü birebir müşteriyle görüşüp ürünlerimizin dokusunu, kumaşını incelemelerini tercih ediyoruz. Buradaki müşteri potansiyelinde beklentimiz ve gözlemlerimiz iyi durumda. BTSO’nun katkılarıyla uzun süredir beklediğimiz bu fiziki buluşmalar firmalarımızın amel hacmini artırıyor.” diye konuştu.

Coppa firma yetkilisi Mahmut Gülmez, Ticaret Bakanlığı, BTSO ve BEKSİAD işbirliğiyle sektörün son yıllarda kabuğunu kırdığını belirterek, “İkili amel görüşmeleri için Bursa’ya gelen müşteri profili de ürünlerimize gösterilen talep de fazla iyi. Bu görüşmeler sayesinde mevcut müşterilerimizle ticaretimizi geliştirirken, yeni firmalarla işbirliği imkanı da yakalıyoruz. Yurt dışından gelen misafirlerimizi üretim tesislerimizde de ağırlıyoruz. Şu lahza için Avrupa’dan da aka bir ilgi var. Etkinlikten fazla memnunuz.” şeklinde konuştu.

“UR-GE’ler firmaları cesaretlendiriyor”

BTSO 31. Meslek Komitesi Başkanı ve Büşra Bebe firmasının Genel Müdürü Ali Azizoğlu, uzun bir aranın ardından gerçekleştirilen alım heyeti organizasyonu için, “Tek başına cesaret edilemeyen işleri UR-GE faaliyetleri kapsamında ortak akılla gerçekleştirebiliyoruz. Bu hal hem Bursa’nın tanıtımına hem de Bursa’daki firmalara aka katkı sağlıyor. Bu organizasyonla firmalarımız müşteriyle doğrudan irtibat kurmaya başladı. Geçmiş yıllarda dolaylı yoldan yapılan ihracat, bu etkinlikler sayesinde Bursa firmaları tarafından doğrudan yapılıyor. BTSO ve Bakanlığımıza firmalara yeni bir vizyon kazandırdıkları için fazla teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Rusya’da bebek giyim ticareti yapan Natalia Tusnina, Bursa’ya ikili amel görüşmesi için daha önce de geldiğini ve firmaların üretim kalitesinden oldukça memnun kaldığını belirterek, “BTSO’ya bu güzel ve verimli organizasyondan ötürü teşekkür ediyorum. Bu tarz programlara olası olduğunca katılmaya gayret gösteriyoruz. Türk tekstili, Rusya’da aka bir yer edinmeye başladı. Türk tekstilinin kalitesini biliyoruz ve bu yüzden buradaki alımlarımızı artıracağız. Bursa’da birçok görüşme yaptık. Rusya’daki müşterilerimiz de Türk ürünlerinden memnun.” diye konuştu.

Özbekistan’dan gelen Yaskanamu firması sahibi Sherzod Baknazarov, 2020 Ocak ayında Bursa’da düzenlenen ikili amel görüşmesine de geldiğini hatırlatarak, “Bu yıl de yeni firmalarla tanışıp ortak çalışmalarımızın devam etmesini hedefliyoruz. BTSO’ya iki tarafı bir araya getirdikleri ve fikir alışverişinde bulunmamızı sağladıkları için fazla teşekkür ediyorum.” dedi.

Özbekistan’dan gelen Yoyo firması yetkilisi Akhmetov Akhadzhon Alimzhanovich, Bursa ile son 2 yıldır yoğun bir işbirliği içerisinde olduklarını anlatım ederek, bu ticari ilişkilerin pandemi sonrasında da artarak devam edeceğine inandığını söyledi. – BURSA

Türkiye’nin ilk cep uydusu “Grizu-263A” uzaya fırlatıldı

İkinci el oto pazarında 2021’in en fazla satılan markası Volkswagen oldu

Vakıflar Bursa Bölge Müdürlüğü’nden kiracılarına yüzde 100 zam şoku

İhlas Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri

Haberi Kaydet


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.