Ahmet Hamdi Tanpınar vefatının 60. yılında anılıyor

Ahmet Hamdi Tanpınar vefatının 60. yılında anılıyor

ABONE OL
15/01/2022 14:20
Ahmet Hamdi Tanpınar vefatının 60. yılında anılıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

FATİH, İSTANBUL (İHA) – Ahmet Hamdi Tanpınar vefatının 60. yılında anılıyor

İSTANBUL – Fatih Belediyesi, Türk Edebiyatının aka ismi, yazar, şair ve edebiyat tarihçisi Ahmet Hamdi Tanpınar’ı vefatının 60. yılında bir dizi etkinle anıyor. 15 ve 16 Ocak tarihlerinde gerçekleşecek etkinlikte aleni oturumlar, sergi, konser ve İstanbul gezisi yer alıyor.

Huzur, Beş Şehir, Saatleri Ayarlama Enstitüsü gibi Türk Edebiyatının klasikleşmiş eserlerine imza atan Tanpınar 24 Ocak 1962 yılında vefat etmişti. Özgün fikir dünyasıyla, farklı duruşuyla, makale, roman, öykü ve şiirleriyle edebiyat tarihinde kalıcı izler bırakan isimlerden olan Ahmet Hamdi Tanpınar vefatının 60. yılında Fatih Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliklerle anılıyor. Medrese Davutpaşa’da gerçekleşen ilk etkinlikte “Tanpınar ve Toplumsal Kimlik” ve “Tanpınar ve Şehir” başlıklı aleni oturum, yazarın hayatından fotoğraflarının yer aldığı bir sergi yer aldı.

Etkinliklerin devamında Fatih Kültür ve Sanat Merkezinde Tanpınar’ın eserlerinde sıkça dile getirdiği Türk müziği eserlerinin yer alacağı bir konser gerçekleşecek. Yaprak Sayar’ın solist olarak yer alacağı konserde Beşir Ayvazoğlu da seslendirilecek eserlerin dünyasındaki yerini anlatacak. Etkinliğin ikinci gününde 16 Ocakta ise Doç. Dr. Turgay Anar rehberliğinde Tanpınar’ın eserlerinde çokça işlediği İstanbul’un değişik noktalarının ziyaret edildiği bir gezi gerçekleşecek.

Medrese Davutpaşa’da açılış konuşmasını gerçekleştiren Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan: “Bazı yazarlar kendi yazdıklarıyla, vücuda getirdikleri eserlerle, şehirlere kendilerinden bir ruh, zenginlik katarlar. Ahmet Hamdi Tanpınar bu iki tanıma da iç bir münevverdir. İstanbul’un maddi kültürüyle manevi dinamiklerini derin bir sezgiyle kavramış, zihninde yoğurmuş ve eserlerinde gönüller sultanı İstanbul’u adeta yeniden mevcut etmiştir. Sadece İstanbul’u da değil; Ankara’yı, Erzurum’u, Konya’yı, Bursa’yı. Medeniyetimizin taç şehirlerini, başkentlerini derinlikli bir bakışla, daha da önemlisi samimi bir sevgiyle anlatmıştır. Tanpınar’ın karış karış adımladığı sur içinde aynı samimi duygularla gezinmek, hepimize fazla şey kazandıracaktır” dedi.

“Yayınlar ve etkinlikler yapmaya son radde ehemmiyet gösteriyoruz”

Başkan Ergün konuşmasının devamında: “Fatih’te, bizi geçmişle gelecek arasında biçimlendiren değerlerin layıkıyla farkına varmanın yolu, bize bu önemli hususları işaret eden Tanpınar gibi, değerli yazar ve münevverlerimizi yakından tanımaktan, eserlerini okumaktan geçiyor. Biz de Fatih Belediyesi olarak, İstanbul aşığı yazarlarımızı, entelektüellerimizi, ardında bir leke bırakmış sanatçı, yazar ve şairlerimizi, genç nesillere, tüm İstanbullulara tanıtmak için prestijli yayınlar ve etkinlikler yapmaya son radde ehemmiyet gösteriyoruz. Bu vesileyle eserlerinde şehirle insan, insanla mekan, mekanla kültür arasındaki münasebeti verimli bir tartışmaya dönüştüren Ahmet Hamdi Tanpınar’ı vefatının 60. yıl dönümü münasebetiyle rahmetle anıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Tanpınar’ı iyi okumak kültür ve edebiyatta yolumuz kısaltır”

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın öğrencilerinden Prof. Dr. Birol Emil: “Tanpınar’ı iyi okumak, üzerinde düşünerek okumak hem kültür ve edebiyat bakımından bizim yolumuzu kısaltır. Aynı zamanda Türk milletinin tarihinden gelen tüm kültür değerlerinin ne olduğunu anlar. Türkçe’nin Tanpınar gibi aka sanatkarlar elinde ne kadar güzel ve mükemmel lisan haline geldiğini görür, kültür bakımından bir takım basmakalıp bir takım fikirlerin dışında gerçek bir entelektüelin bir aydının ne olması lazım geldiğini öğretir” dedi.

“Eserlerini okumak bizi aydın yapacaktır”

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın sanatın bir fazla dalına yargıç olduğunu söyleyen Emil: “Türkiye ve Avrupa’nın tüm güzel sanatları, musikiden mimariye, heykeltıraşlığa, resme kadar Tanpınar biliyordu. Sadece Tanpınar’ın eserlerini okumak hem bizi aydın yapacaktır. Aynı zamanda Avrupa’yı fikir, sanat ve edebiyat bakımından tanımanın dışında Türk milletinin hakiki değerlerinin ne olduğuna götürecektir. Tanpınar, son çağın ya da 200 yıla yaklaşan Türk Edebiyatı’nın en kültürlü şahsiyeti olduğu gibi, en aka üslupçusudur. Tanpınar’dan önce bu mevki Halit Ziya Uşaklıgil’e aittir. Tanpınar’dan sonra Halit Ziya bu mevkiini kaybetmiştir” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Caner Sönmez – Son Dakika Haberleri


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.