Ahmet Hamdi Tanpınar vefatının 60. yılında farklı yönleriyle ele alındı

Ahmet Hamdi Tanpınar vefatının 60. yılında farklı yönleriyle ele alındı

ABONE OL
15/01/2022 21:20
Ahmet Hamdi Tanpınar vefatının 60. yılında farklı yönleriyle ele alındı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

FATİH, İSTANBUL (AA) – Yazar, şair ve edebiyat tarihçisi Ahmet Hamdi Tanpınar, vefatının 60. yılında Fatih Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikle anıldı.

Medrese Davutpaşa’daki etkinlikte “Tanpınar ve Toplumsal Kimlik” ile “Tanpınar ve Şehir” başlıklı aleni oturumlar yapıldı ve Tanpınar’ın hayatından fotoğrafların yer aldığı bir sergi sanatseverlerle buluştu.

Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, Tanpınar’ı vefatının 60. yılında saygı ve rahmetle andığını belirterek, “Tarihiyle, kültürüyle beraber İstanbul pek fazla şaire, yazara, sanatçıya ruhunu vermiş bir şehirdir. Bazı yazarlar da kendi yazdıklarıyla, vücuda getirdikleri eserlerle, şehirlere kendilerinden bir ruh, zenginlik katarlar. Ahmet Hamdi Tanpınar, bu iki tanıma da iç bir münevverdir.” dedi.

Turan, Tanpınar’ın İstanbul’un maddi kültürüyle manevi dinamiklerini derin bir sezgiyle kavradığını vurgulayarak şunları kaydetti:

“Eserlerinde gönüller sultanı İstanbul’u adeta yeniden mevcut etmiştir. Sadece İstanbul’u da değil Ankara’yı, Erzurum’u, Konya’yı, Bursa’yı… Medeniyetimizin taç şehirlerini, başkentlerini derinlikli bir bakışla, samimi bir sevgiyle anlatmıştır. Tanpınar’ın karış karış adımladığı sur içinde aynı samimi duygularla gezinmek hepimize fazla şey kazandıracaktır. Fatih’te, bizi geçmişle gelecek arasında biçimlendiren değerlerin layıkıyla farkına varmanın yolu, bize bu önemli hususları işaret eden Tanpınar gibi değerli yazar ve münevverlerimizi yakından tanımaktan, eserlerini okumaktan geçiyor.”

Programın açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Birol Emil ise Tanpınar’ın eserlerinde yer meydan her şeyin estetik ve güzel bir biçimle ele alındığına işaret ederek, “Tanpınar’ın bu sanatkar yaratışı tüm eserlerinde vardır. Onda yükselen, fikre doğru genişleyen ve derinleşen bir yaratış vardır. Özellikle Beş Şehir eserinde bunu görürüz.” değerlendirmesini yaptı.

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın kaleme aldığı “Huzur” romanını her zaman gençlere, öğrencilerine kültür ve medeniyeti, eski İstanbul’u öğrenmeleri için okuma önerisinde bulunduğunu dile getiren Emil, üstat edebiyatçının ikinci önemli eserinin ise “Beş Şehir” olduğuna dikkati çekti.

Emil, konuşmasında ayrıca Tanpınar’ın eserlerinin dilinin inceliklerinden bahsetti.

Fatih Belediyesi olarak İstanbul aşığı yazarları genç nesillere ve tüm İstanbullulara tanıtmayı amaçladıklarına dikkati çeken Turan, Tanpınar’ın eserlerinde şehirle insan, insanla mekan, mekanla kültür arasındaki ilişkiyi verimli bir tartışmaya dönüştürdüğünü söyledi.

Etkinlik kapsamında ayrıca Fatih Kültür ve Sanat Merkezi’nde Tanpınar’ın eserlerinde sıkça dile getirdiği Türk müziği eserlerinin yer aldığı bir konser gerçekleştirildi.

Yaprak Sayar’ın solist olarak yer alacağı konserde gazeteci yazar Beşir Ayvazoğlu da seslendirilen eserlerin Tanpınar’ın dünyasındaki yerini anlattı.

Etkinlik kapsamında yarın ise Doç. Dr. Turgay Anar rehberliğinde Tanpınar’ın eserlerinde çokça işlediği İstanbul’un değişik noktalarının ziyaret edildiği bir gezi gerçekleştirilecek.

TEM’de 12 vasıta birbirine girdi, bölgede uzun kuyruklarla oluştu

9 yaşındaki öz kızını Adnan Oktar’a getirip taciz edilmesine göz yumduğu iddia edilen ana yargıç karşısına çıktı

İstanbul’da skandal! Evine temizlik için çağırdığı kadına üstünü değiştirdiği sırada tecavüz etti

AA / Fatih Türkyılmaz – Son Dakika Haberleri


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.