Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Önder Aksakal Bursa’da konuştu Açıklaması

Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Önder Aksakal Bursa’da konuştu Açıklaması

Bursa'nın İnegöl ilçesinde çeşitli ziyaretlerde bulunan Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Önder Aksakal, gazetecilere yaptığı açıklamada, "HDP kavramı bizim için dağdaki PKK'lının meclisteki temsilcisidir.

ABONE OL
14/01/2022 16:40
Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Önder Aksakal Bursa’da konuştu Açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İNEGÖL, BURSA (AA) – Bursa’nın İnegöl ilçesinde muhtelif ziyaretlerde bulunan Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Önder Aksakal, gazetecilere yaptığı açıklamada, “HDP kavramı bizim için dağdaki PKK’lının meclisteki temsilcisidir. Bunu milletvekilleri ve yöneticileri itibari ile söylüyorum.” dedi.

İnegöl’de muhtelif ziyaretler gerçekleştiren Önder Aksakal, esnafla sohbet ettikten sonra İnegöl Ziraat Odası’nda ziraat sektörünün temsilcileri ile bir araya geldi.

Büyükşehir yasası ile beraber ziraat alanlarının daraldığını savunan Aksakal, şu ifadeleri kullandı:

“Ülke 20 yıldır bilhassa ziraat sektöründe, Avrupa Birliği’nin de AK Parti’nin ilk iktidara geldiği yıllarda ortaya koyduğu baskı ile tarımdan uzaklaştırıldı. Milyonlarca hektar arazi ziraat dışı bırakıldı. Dolayısıyla o bölgelerdeki üreticilerimiz, kendilerine yeni geçim alanları aramaya başladı. Köyden şehirlere yerleştiler. Büyükşehirlerdeki kargaşaların ana nedenlerinden bir tanesi de bu.”

Büyükşehir yasasına dair değişikliği eleştiren Önder Aksakal, “İkinci konu sadece iktidarı kaybetmemek adına, bilhassa yerelde iktidarı kaybetmemek adına büyükşehir yasasını değiştirdiler. Her tarafı büyükşehir yaptılar. Köylerde insanların hareket alanını daralttılar. Hayvancıların o meralarda sığını besleyen insanların imkanlarını elinden aldılar. Maalesef ziraat ve ziraatçılık ciddi darbe aldı. Hükümetin acilen büyükşehir yasasını değiştirmesi gerekiyor. Köyleri köylülere geri vermesi gerekiyor ve tarımsal üretimi, bilhassa stratejik ürünlerde hesapsız kitapsız desteklemesi gerekiyor.” diye konuştu.

HDP’yi PKK’nın meclisteki temsilcisi olarak konumlandırdıklarını belirten Aksakal, şöyle tamamladı:

“HDP kavramı bizim için dağdaki PKK’lının meclisteki temsilcisidir. Bunu milletvekilleri ve yöneticileri itibari ile söylüyorum. Bugün HDP’ye rey vermeye mahkum edilen insanlarımızla bir hesabımız yok. Onlar bu ülkenin vatandaşları. En az bizler kadar bu ülkenin birinci sınıf vatandaşları. Gazetelerde zaman vakit görüyoruz, fazla yadırgadığımı anlatım etmek isterim, Kürt seçmen diyor. Bu ülke Türkiye Cumhuriyeti, Kürt seçmen, Türk seçmen, Çerkez seçmen, Roman seçmen diye bir kavram olamaz. Hepimiz Türkiye Cumhuriyetinin vatandaşıyız. Herkes istediği partiye rey verebilir fakat hiçbir parti, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü üzerine siyaset üretemez. Buna zinhar karıyız. Bunu mutlak sağlamalıyız.”

AA / Uğur Çiçek – Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.