Edirne pazarını soğuk vurdu

Edirne pazarını soğuk vurdu

ABONE OL
15/01/2022 01:10
Edirne pazarını soğuk vurdu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ULUS, BARTIN (İHA) – Edirne’de hava sıcaklığın sıfırın altına düşmesinin ardından Edirne Ulus Pazarı abes kaldı. Hava sıcaklığının eksi 2’lere kadar gerilediğin kentte Cuma günleri kurulan Ulus Pazarı’nda tezgahlar abes kaldı.

Bulgar vatandaşlar havaların soğuk olması dolayısıyla seyahatlerini kısıtladığını, bu yüzden Edirne’deki çarşı ve pazarlarda kalabalık olmadığını belirten Edirne Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi (UPEK) Başkanı Bülent Reisoğlu, “Yılbaşından önce fazla ciddi alışveriş ve stok yaptılar. İhtiyaçlarını giderdiler. Edirne’ye daha fazla geleceklerdir diye düşünüyoruz” dedi.

“Tezgah açma talebiyle Kütahya’dan, Bursa’dan arıyorlar”

Edirne’nin hudut kenti olması sebebiyle ve Bulgar turistlerin alışveriş için Edirne’yi seçmesinden ötürü belde dışındaki esnaflarında pazarda tezgah kurmak istediğini anlatım eden Edirne Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi (UPEK) Başkanı Bülent Reisoğlu, “Sınır kentlerinde olan hareketliliği değerlendirmeye çalışıyorlar. Tezgah açma talebiyle Kütahya’dan, Bursa’dan arıyorlar. Böyle bir arz talep meselesi de gündeme geldi. Şu lahza yoğunluk olmadığı için talepler de azaldı. Öncelik olarak Edirne’nin esnafına yardımcı oluyoruz daha sonra dışarıdan gelecek olan esnafın taleplerini değerlendiriyoruz. Tüm çarşı esnafımız zor günlerden geçiyor o yüzden bu cin fırsatlardan da ilk olarak Edirne esnafımız yararlanacak” şeklinde konuştu.

“Belki 2-3 hafta sonra yeniden hareketlilik yaşanır”

Havaların soğumasıyla beraber 2 haftadır işler durgun geçtiğini söyleyen pazar esnafı Salim Mızrak, “Döviz kurundaki düşüş nedeniyle Bulgaristan’dan gelen müşterilerin sayısı da azaldı. Pazara talep azaldı. 2 hafta önce işler fazla iyiydi. Paraları değerli olduğu için buradan tüm ihtiyaçlarını karşılayıp gidiyorlardı. Bu süreç böyle gitmez düzelir. Belki 2-3 hafta sonra yeniden hareketlilik yaşanır. Biraz zor günlerden geçeceğiz fakat sonra düzeleceğine inanıyorum” dedi.

Pazar esnafı Abbas Turan, “Şu ana kadar işlerimiz iyi gitti. Artık gidişata göre hareket edeceğiz. Müşteriler azaldı. Mart ayından sonra yeniden hareketlilik yaşanmasıyla işlerimiz de düzene girer diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Pazar esnafı Cengiz Topel Aral, “İşlerimiz durgun geçiyor zor durumdayız. Pazar bu hafta abes kaldı. İşler hiç iyi değil. Durum içler acısı.” dedi. – EDİRNE

Vakıflar Bursa Bölge Müdürlüğü’nden kiracılarına yüzde 100 zam şoku

İhlas Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.