Mardin’de çöp toplayan yaralı eşek, Bursa Emekli Hayvanlar Çiftliği’nde

Mardin’de çöp toplayan yaralı eşek, Bursa Emekli Hayvanlar Çiftliği’nde

MARDİN'de araç girmeyen dar sokaklarda çöp toplamakta kullanılan ve kötü bakım koşulları nedeniyle sağlığı tehlikeye giren yaralı eşeğe, Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) sahip çıktı.

ABONE OL
06/01/2022 11:50
Mardin’de çöp toplayan yaralı eşek, Bursa Emekli Hayvanlar Çiftliği’nde
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MARDİN (DHA) – MARDİN’de vasıta girmeyen dar sokaklarda çöp toplamakta kullanılan ve fena bakım koşulları nedeniyle sağlığı tehlikeye giren yaralı eşeğe, Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) sahip çıktı. ‘Dost’ adı verilen eşek, Bursa’daki Emekli Hayvanlar Çiftliği’ne getirildi.

Artuklu Belediyesi tarafından kentte dar sokaklara vasıta girememesi nedeniyle çöp toplamakta kullanılan eşek, fena bakım koşulları nedeniyle ölümün kıyısına geldi. Hayvan Hakları Federasyonu’na (HAYTAP) gelen ihbar sonrasında belediyeye giden gönüllüler, yetkililerle görüşüp, tedavisi ve bakımı için eşeği teslim aldı. ‘Dost’ adı verilen eşek, HAYTAP’ın Bursa’da kurulan Emekli Hayvanlar Çiftliği’ne getirildi. Vücudunda aleni yaraları bulunan ve tedavisine başlanan ‘Dost’, daha sonra burada sağlığına kavuştu.

‘BİZE GELDİĞİNDE CİDDİ YARALARI VARDI’

Süreç ile ilgili bilgi veren HAYTAP Bursa Temsilcisi Emre Demir “Burada, daha önceden mağdur olan hayvanlarımız başta olmak üzere birçok dostumuza misafirperverlik yapıyoruz. Dost adındaki eşeğimiz, Mardin’de yıllarca çöp toplatılarak hayatını sürdürmüş fakat artık zorlu duruma düşmüş. O nedenle burada. Amacımız; sadece Dost’a değil, Mardin’de çöp toplayan eşeklerin tamamına yardım edebilmek. Günümüz çağında ne yazık ki, bu şekilde hayvanlara ilkel şartlarda çöp toplatılmasını doğru bulmuyoruz. Dost, bize geldiğinde ciddi yaraları vardı. İlk müdahalesi yapılmıştı, buradaki hekimlerimiz tarafından da lüzumlu müdahaleler yapıldı. Vücudunun muhtelif yerlerinde aleni yaralar vardı. Ciddi anlamda yük taşıdığı için beli oyuk bir şekildeydi. Geldiği ilk günler fazla asosyaldi. Bize karşı fazla tepkiliydi fakat kısa sürede gösterdiğimiz sevgiyle aşıldı. Dost gibi mağdur olan birçok hayvan var. HAYTAP olarak Emekli Hayvanlar Çiftliği kurmamızın asıl sebebi de bu. En az kedi ve köpekler kadar öbür hayvanların da doğada mağdur olduğunu görüyoruz. Amacımız; büyükşehir belediyelerine bu şekilde bakım evlerinin yapılmasını sağlamak. Bu tarz yerlere her zaman ihtiyaç var. Kedi ve köpeği sokağımızda fazla görüyoruz fakat öbür hayvanları göremiyoruz. Sadece Dost değil aynı hikayede daha farklı olayları yaşayan hayvanlar da var” dedi.

‘SEVGİYLE KÖTÜ DURUMU AŞTI’

Dost’un çiftlikte mesut olduğunu belirten Demir, “Onların hayatlarının bir anda bu kadar değişiyor olmasını görmek gerçekten bizlere aka saadet veriyor. En son gelen Dost da buraya aka acılar içerisinde geldi. Yaşadıkları her halinden, gözlerinden belliydi. Kısa sürede doğru tedavi ve sevgiyle içindeki fena durumu aştı. Şu anda koşuyor, oynuyor, bağırıyor. Kendini sevdiriyor. Bunu görmek gerçekten güzel bir mutluluk” diye konuştu.


Son dakika haber! Sancaktepe’de polisin dur ihtarına uymayan sürücü 5 araca çarptı

Demirören Haber Ajansı / Muammer İrtem – Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.