Uzmanlar Uludağ’da korsan kayak öğreticilerine karşı uyardı

Uzmanlar Uludağ’da korsan kayak öğreticilerine karşı uyardı

Uzmanlar Uludağ'da korsan kayak öğreticilerine karşı uyardı Türkiye Kayak ve Snow Board Öğretmenleri Dernek Başkanı Yahya Usta: "Kayak dersi alacaksanız, eğitmene belgelerini sorun" Kış turizminin gözde merkezlerinden Uludağ'da belgesi olmayan kayak öğreticileri için uyarı geldi.

ABONE OL
13/01/2022 22:00
Uzmanlar Uludağ’da korsan kayak öğreticilerine karşı uyardı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BURSA (İHA) – Uzmanlar Uludağ’da korsan kayak öğreticilerine karşı uyardı

Türkiye Kayak ve Snow Board Öğretmenleri Dernek Başkanı Yahya Usta:

“Kayak dersi alacaksanız, eğitmene belgelerini sorun”

BURSA – Kış turizminin gözde merkezlerinden Uludağ’da belgesi olmayan kayak öğreticileri için uyarı geldi. Türkiye Kayak ve Snow Board Öğretmenleri Dernek Başkanı Yahya Usta, belgesi olmayan kişilerden ders alınmaması gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye’de 400’den fazla üyesi ile kış turizmine hizmet veren Türkiye Kayak ve Snow Board Öğretmenleri Derneği, Uludağ’da her geçen yıl korsan kayak öğreticilerinin sayısının artmasına tepki gösterdi. Belgesi olmayan ve öbür meslekler icra eden fakat Uludağ’da kayak öğretmeni gibi korsan ders veren kişilerin olduğunu savunan Türkiye Kayak ve Snow Board Öğretmenleri Dernek Başkanı Yahya Usta, “Biz Türkiye’de 400 tane üyesi olan, merkezi Bursa olmakla beraber, Kayseri Erciyes, Kars Sarıkamış, Bolu, Kartalkaya gibi kış turizmine hizmet etmekteyiz. Bizler doktor, zabıta ya da subaylık yapamazsak, bizim mesleğimizde böyle bir durum. Belgesi olmayanlar korsan kayak öğreticiliği yapıyor. Bunlardan ders meydan kişiler sakatlık gibi olumsuzluklarla karşılaşılabilir. Böyle bir konu olduğunda insanların sağlığını geriye getiremediğiniz gibi, yanlış eğitimle doğabilecek sonuçlar herkes gibi bizim için de üzücü olabiliyor. Kendi ülkemizde biz böyle bir sorumluluk taşıyoruz. Bizim yönetmeliğimiz var. Bu yönetmenlik çerçevesi içindeki talimatnameye göre hareket ediyoruz. Doğru neyse biz onu yapıyoruz. Bu konunun üzerine sadece kayak öğretmenleri olarak gidemiyorsunuz. Tedbirler alınması gerekiyor” dedi.

“Devlete karşı tüm sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz”

“Biz eğitmenler olarak çoğu arkadaşımız esnaflık yapıyor. Aynı zamanda da öğretmen. Bunların hepsi vergi mükellefi” diyen Usta, “Nasıl bir kayak odası ya da otelde ya da okulda öğretmenler derse çıkıyorsa, bizim arkadaşlarımızda öyleler. Esnaf neyse dağdaki kayak öğretmeni de odur. Ders departmanlarımız mevcut bizim. Ders ücretini ödeyen vatandaşlarımıza burada hizmet veriyoruz. Devlete karşı tüm sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz. İşletmelerin, yerel yöneticiler, biz sivil toplum örgütlerinin kısacası her kesimin bu konuda doğru yönlendirmeler yapması gerekiyor. Burada kontrol anlamında bir uygulama yapılırsa doğru noktaya varırız. Aynı zamanda insanların ekmeği ile de oynanmış oluyor. Bizim uygulamamız dünyanın her yerinde böyledir. Biz de işi bozulan geliyor dağda herhangi bir işletmede çalışan ‘Kayak eğitmeniyim’ diyor. Dernek olarak burada yalnız kalıyoruz” şeklinde konuştu.

“Öğretmenlerimizin yüzde 90’ı eski Milli sporcu”

Derneğe bağlı öğretmenlerin yüzde 90’ının eski Milli kayakçılar olduğunu belirten Usta, “Bizim kaderimizde kayak vardı. Biz sporu seçtiğimizde kar vardı, kayakçı olduk. Hepimiz Milli forma giyerek ülkemizi yurt dışında temsil ettik. Bir süre geçtikten sonra noktaladık ve Gençlik Spor Genel Müdürlüğü Eğitim Dairesinin işbirliği çerçevesinde Türkiye Kayak Federasyonu nezdinde kurslar açılıyor. Bunlar her sezon açılıyor ve kademe kademe antrenörlükler tamamlandıktan sonra kayak öğretmenliği belgesi alınıyor” ifadelerini kullandı.

“2 saate kayak öğretiyoruz”

Yahya Usta Sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz 2 saatte kayak öğretiyoruz ve bu konuda iddialıyız. İşimizi severek yapıyoruz. Avrupa’da bu eğitimleri bu fiyatlarla bu kadar kısa sürede yapılması gerçekten zor. Orada 8 saatte verilen eğitimi biz 2 saatte veriyoruz. Biz şöyle düşünüyoruz; İstanbul’dan bir mesken geldiğinde vatandaş bir iki gün sonra işine dönecek. Biz ona kayak sevdirmek için doğru ve bilinçli eğitimi hızlı şekilde veriyoruz. Biz fiyatlarımızı da müsait tuttuk. Bize düşen görevi yerine getiriyoruz. Misafirlerin muallim olmayan kişilerden ders almamalıdırlar. Hatta belgelerini sormaları gerekiyor. Türkiye Kayak ve Snow Board Öğretmenleri Derneğine başvuru yaparsalar daha iyi eğitim almış olurlar. Biz Dünya Kayak Öğretmenleri Birliği’ne de üye bir derneğiz. Bizim öğretmenlerimiz Avrupa’da eğitim verebilirken, Avrupa’daki hocalarımız da burada eğitimler yapabiliyor” dedi.

Uludağ’da 1980’lerde sezon kasım ayında açılırken, şimdi Aralık ortasında açıldığını vurgulayan Usta, şu lahza için Uludağ’da kayak yapmak için yeterli kar olduğunun altını çizdi.

Türkiye’de 75 bin 564 kişinin testi pozitif çıktı, 153 şahıs yaşamını yitirdi

Türkiye’de son 24 saatte 410 bin 116 Kovid-19 testi yapıldı, 75 bin 564 kişinin testi pozitif çıktı, 153 şahıs yaşamını yitirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB üyesi ülkelerin büyükelçileriyle yapılan toplantıda konuştu: (2)

İhlas Haber Ajansı / Samet Doğru – Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.