DOLAR 13,44550.11%
EURO 15,30600.23%
STERLIN 18,37080.24%
ALTIN 794,28-0,17
BIST %
BITCOIN 563570-0,24%
Bursa
-3°

AÇIK

13 20

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Almanya’da enflasyon son 50 yılın rekorunu kırdı: Zam haberleri peş peşe geliyor
  • Bursamız.com
  • Ekonomi
  • Almanya’da enflasyon son 50 yılın rekorunu kırdı: Zam haberleri peş peşe geliyor

Almanya’da enflasyon son 50 yılın rekorunu kırdı: Zam haberleri peş peşe geliyor

ABD'de 31 yılın, Avro Bölgesi'nde ise son 25 yılın zirvesine çıkan yüksek enflasyon Alman ekonomisini de derinden sarsıyor. Gıda ürünlerinden akaryakıta kadar birçok temel ihtiyaç ürününe peş peşe zamların yapıldığı ülkede enflasyon artışı ise son 50 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Uzmanlar, ülkede ortaya çıkan rekor enflasyonda KDV indirimlerinin sona ermesi, tedarik dar boğazları, ham madde ve enerji fiyatlarının artmasının etkili olduğunu belirtiyor.

ABONE OL
12/01/2022 15:45
Almanya’da enflasyon son 50 yılın rekorunu kırdı: Zam haberleri peş peşe geliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Koronavirüs salgının ardından fazla sayıda ülke yüksek enflasyon ile boğuşuyor. Bu ülkelerden biri ise Avrupa’nın en güçlü ekonomilerinden biri olan Almanya.

Aralık ayında enflasyonun yaklaşık son 30 yılın zirvesini gördüğü ülkede toptan eder enflasyonu yüzde 16,10’luk artış ile son 50 yıllık dönemin rekorunu kırdı.

Uzmanlar toptan eder enflasyonunda yaşanan artışı 1974’ten bu yana görülmemiş tertip olarak yorumluyor.

EKONOMİ Küresel enflasyon çağı GIDADAN AKARYAKITA PEŞ PEŞE ZAM HABERLERİ GELİYOR

Almanya’da enflasyon artışının rekor seviyelere ulaşması ile gıda, ulaşım, akaryakıt, gaz, elektrik ve kiralara yapılan zam haberleri peş peşe gelmeye başladı.

Almanya Federal İstatistik Ofisi‘nin (Destatis) son verilerine göre, benzinin fiyatı geçen yılın Kasım ayına göre yüzde 41,2 oranında artarken, LPG yüzde 46, dizel ise yüzde 48,5 artış gösterdi. Raporda, enerji ve yakıt fiyatlarındaki artışın yüzde 22,1 olduğu kaydedilirken, kalorifer yakıt fiyatının bir yıl içinde yüzde 101,1 arttığı görüldü. REKLAM

Gıda ürünlerinden yumurta yüzde 14,7 artarken, patatese yüzde 35,5 oranında, koyun, keçi ve sığır etine ise yüzde 20 oranında zam yapıldı. Metal fiyatları yüzde 60,9 artarken, kereste fiyatı da yüzde 48,4 artış kaydetti.

EKONOMİ Tüm dünyanın sorunu haline geldi: 1,2 milyar şahıs iki ila üç haneli enflasyonla yaşıyor

Öte yandan Alman Demir Yolları (Deutsche Bahn) tren seferlerine zam yaptığını duyururken, taşıt fiyatları yüzde 6,4 seviyesinde yükseldi.FİYATLAR İKİ KATINA ÇIKTI

Almanya’nın Köln kentinde amale olarak çalışan Zafer Akdemir, “Enerji fiyatları aşırı derecede pahalandı. Şu ana kadar gaza 100 Euro ödüyorsak bu, gelecek yıldan itibaren iki katına çıkmış durumda. Aynı zamanda bu, benzin fiyatlarına da yansıyor. Orada da son 1 yıl içinde aşırı düzeyde bir patlama oldu” dedi. Fiyat artışlarını market alışverişlerinde hissettiklerini dile getiren Akdemir, “Alışverişte yüzde 20, yüzde 30 gibi bir pahalılık görünüyor diyebilirim. Ev kiraları da son 1-2 yıl içinde aşırı düzeyde artmış bulunuyor” ifadelerini kullandı. REKLAM

EKONOMİ İngiltere’de son 10 yılın en yüksek enflasyonu

60 M2 DAİRENİN KİRASI 900 EURO’YA ÇIKTI

Fiyat artışlarının kendilerini olumsuz yönde etkilediğini söyleyen Ömer Salman, “Hayat pahalılığı kesinlikle var. Şiddetli bir şekilde mevcut yok diyemeyiz. Özellikle benzin fiyatları geçen seneye oranla fazla daha farklı bir noktaya vardı ve daha da yükseleceğini söylüyorlar” dedi. Mutfak masraflarının da arttığını belirten Salman, “Eskiden 50 Euro ile fazla sayıda torbayla çıkıyordun, şimdi o kadar torbayla çıkamıyorsun oradan fark ediliyor. Her ürünün fiyatını kontrol edemiyoruz fakat sonuçta miktara baktığımız zaman zamlanma var” diye konuştu.

Salman, “Kızımı evlendirdim onun için hane baktık. 60 metrekare daireye 800-900 Euro kira isteyenler var. Köln’ün standart yerlerinden bahsediyoruz, aşırı zengin yerleri de değil yani. Hayat şartları eskisi gibi değil fazla zorluyor artık” şeklinde konuştu. REKLAM

EKONOMİ ABD’den sonra enflasyonda bir rekor da Avro Bölgesi’nde kırıldı: Son 25 yılın zirvesine çıktı


    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.