DOLAR %
EURO %
STERLIN %
ALTIN 797,58-0,34
BIST %
BITCOIN 4872371,21%
Bursa
-3°

HAFİF KAR YAĞIŞLI

06 46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Binalardan her yıl 9 milyar dolar tasarruf sağlanabilir

Binalardan her yıl 9 milyar dolar tasarruf sağlanabilir

Dünya genelinde binaların, karbon emisyonunun yüzde 40'ından sorumlu olduğunu belirten Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği (VERİMDER) İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, "Türkiye'de yıllık 50 milyar dolar civarında bir enerji ithalatımız var. Bunun 22,5 milyar doları binaların ısıtılması ve soğutulmasına gidiyor. Ülkemizdeki binaların enerji verimli hale getirilmesiyle her yıl 9 milyar dolar tasarruf sağlama potansiyelimiz var." dedi.

ABONE OL
13/01/2022 11:30
Binalardan her yıl 9 milyar dolar tasarruf sağlanabilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alki, Enerji Verimliliği Haftası dolayısıyla yaptığı çıklamada, giderek artan kentleşme, nüfus artışı ve iklim değişikliğinin, kaynakların mesul tüketilmesi gerekliliğini gündeme getirdiğini söyledi.

Sürdürülebilir bir dünya için enerji verimliliği konusunda fazla daha köklü ve güçlü adımların atılması gerektiğini vurgulayan Alkin, “Dünya ortalamasında, insanların evlerinde harcadığı elektrik, tabii gaz ve öbür yakıtlar, dünyadaki karbon emisyonlarının yüzde 15’ine sebep oluyor. İklim değişikliğinin kafa sorumlusu olan emisyonlar 30 yılda 15 milyar ton artış gösterdi.” diye konuştu.

Alkin, Türkiye’nin ülkelerin sebep olduğu emisyon sıralamasında 530 milyon tonluk karbondioksit benzer değeri emisyonla 16’ncı sırada bulunduğunu anımsattı. REKLAM Türkiye’deki emisyonların yüzde 24,1’inin elektrik sektöründen kaynaklandığına işaret eden Alkin, şöyle devam etti:

“Türkiye’deki emisyonların öbür kaynakları ise yüzde 21,2 imalat, yüzde 15,8 ulaşım, yüzde 13,8 binalar, yüzde 11,1 atık, yüzde 9,3 tarım, kalan yüzde 4,7’lik kısmını ise denizcilik, petrol ve tabii gaz sektörlerinden oluşuyor. Enerji verimliliği ile ekonomi, yüksek enflasyon ve ürem gibi kronik sorunlar arasında bağlantı bulunuyor. Enerjiyi verimli kullanamamaktan ötürü cari aleni kapatılamıyor. Cari açığımızı kapatamadığımız için döviz kurları hep sıcak kalıyor. Döviz kurları sıcak olduğu için enflasyon yüksek, enflasyon yüksek olduğu için de faizler yüksek.”

Alkin, Türkiye’de kullanılan yekün enerjinin yüzde 70’nin ithal edildiğini belirterek, “Dünya genelinde binalar karbon emisyonunun yüzde 40’ından sorumlu. Türkiye’de yıllık 50 milyar dolar civarında bir enerji ithalatımız var. Bunun 22,5 milyar doları binaların ısıtılması ve soğutulmasına gidiyor. Ülkemizdeki binaların enerji verimli hale getirilmesiyle her yıl 9 milyar dolar tasarruf sağlama potansiyelimiz var.” değerlendirmesinde bulundu. REKLAM

GÜNDEM Gemi yat ve hizmetleri sektörü beş yılda 6.4 milyar dolarlık ihracat yaptı

EKONOMİ İngiltere’de bazı sektörlerde personel sıkıntısı yüzünden ücretler rekor düzeyde arttı

EKONOMİ Her aile için bin 611 TL: Sosyal ve Ekonomik Destek miktarına zam geldi


    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.