DOLAR 13,47260.71%
EURO 15,28940.84%
STERLIN 18,27130.23%
ALTIN 792,100,29
BIST %
BITCOIN 4758430,89%
Bursa
-4°

HAFİF KAR YAĞIŞLI

06 48

İMSAK'A KALAN SÜRE

Doğal gazda iklime göre kademeli tarife

Doğal gazda iklime göre kademeli tarife

Doğal gaz faturalarından BES’e kadar pek çok alanda düzenlemeler içeren 18 maddelik kanun teklifini Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Buna göre, bölgesel ve iklimsel koşullar dikkate alınarak il veya bölge bazında kademeli doğal gaz satış fiyatı uygulanabilecek.


ABONE OL
06/01/2022 00:15
Doğal gazda iklime göre kademeli tarife
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Doğal gaz faturalarından BES’e kadar pek fazla alanda düzenlemeler içeren 18 maddelik yasa teklifini Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Teklife göre, bireysel emeklikte devlet katkısı 5 puan arttırılarak yüzde 30’a yükseltilecek.

Kur korumalı TL vadeli mevduat sisteminin yasal alt yapısı oluşturulacak. Ödenecek destek tutarını ve hesaplama yöntemini, destekten yararlanacak gerçek şahıs kapsamını, hesap türlerini, vadeleri, limitleri, hesapların vadeden önce kapatılması durumunda yapılabilecek kesintiler ile bu kesintilerin Bakanlığa aktarılmasını, bu kapsamda destek olarak aktarılacak kaynağın kullandırılması ile hesap açma tarihini öne çekmeye Cumhurbaşkanı yetkili olacak.İHRACATA VERGİ DESTEĞİ

2022 yılında ihracatçılara uygulanacak kurumlar vergisi oranı yüzde 20’den yüzde 19’a düşürülecek. Maliyet artışlarını karşılayabilmeleri için kamuya amel yapan müteahhitlere eder farkı ödenmesi imkanı getirilecek. Enerji verimliliğini artırmak, fazla tüketim yapanların fazla tüketimin maliyetine katlanması ve tabii gaz enerjisinin tasarruflu kullanılmasını teşvik etmek amacıyla faturalarda kademeli tarife sistemine geçiş yapılıyor. REKLAM

Buna göre, bölgesel ve iklimsel koşullar dikkate alınarak vilayet veya bölge bazında kademeli tabii gaz satış fiyatı uygulanabilecek. Düzenleme ile maliyetler için bir çalışma yapılacak, lüzumlu olan abone grubu için vilayet bazında iklim şartları ve tüketim miktarına müsait olacak bir kademe belirlenecek. Oluşan tüketim maliyetleri bu kademe üstünde tüketim yapan abonelere yansıtılacak. Memur ve emekliye yapılan ilave zam yasa altına alınacak.

EKONOMİ Elektrik gibi kademeli: Doğalgaza da sosyal tarife

ÖZGÜN Kademeli elektrik tarifesi nedir? Doğalgaz ve elektrikte kademeli tarife nasıl uygulanacak?


    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.