DOLAR 13,4954-0.25%
EURO 15,2854-0.26%
STERLIN 18,2045-0.3%
ALTIN 797,91-0,31
BIST %
BITCOIN 4937580,02%
Bursa
-3°

HAFİF KAR YAĞIŞLI

06 46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Dört milyon haneye doğal gaz yardımı: En düşük 450 en yüksek bin 150 lira
  • Bursamız.com
  • Ekonomi
  • Dört milyon haneye doğal gaz yardımı: En düşük 450 en yüksek bin 150 lira

Dört milyon haneye doğal gaz yardımı: En düşük 450 en yüksek bin 150 lira

İhtiyaç sahiplerine yönelik ısınma desteği, kömürün yanı sıra doğal gaz için de verilecek. 4 milyon haneye ısı haritasına göre doğal gaz desteği sağlanacağını söyleyen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Ödemeleri Mart ayında yapacağız. Hane başına yıllık 450 lira ile bin 150 lira arası destek sağlayacağız. Ödemeler PTTKart’a yatacak” dedi.

ABONE OL
15/01/2022 03:15
Dört milyon haneye doğal gaz yardımı: En düşük 450 en yüksek bin 150 lira
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 4 milyon haneye yıllık 450 lira ile bin 150 lira arasında tabii gaz desteği sağlanacağını, bunun ısı haritasına göre belirleneceğini bildirdi. Bir küme gazeteciye konuşan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.BAŞVURULAR ŞUBATTAIsınma desteği ile ilgili sona doğru yaklaştıklarını belirten Yanık, “Isınma desteği almaya hakkı olan vatandaşlarımızın bir kısmı bunu kömür olarak kullanıyordu. Bunun bir kısmı da tabii gaz olarak ısınma desteğinden yararlanmak istedi. Bunu sağlayabileceğimizi fark ettik. Enerji Bakanlığı ile çalışmalara başladık. Şubat ayının ikinci yarısında başvuruları alacağız, Mart ayının ikinci yarısında da destek ödemelerini yapacağız” dedi. Sosyal yardım başvurularının tamamını e-Devlet üzerinden yapmanın olası olduğuna dikkat çeken Yanık, “E-Devlet kullanmayan, kaydı olmayan vatandaşlarımız sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ile kendilerine en yakın sosyal hizmet merkezlerine başvuru ettiklerinde lüzumlu yönlendirmeleri yapılıyor” diye konuştu.

EKONOMİ Doğal gaz desteği çevreye de yarayacak ÖDEMELER PTT KART’LA

Doğal gaz ödemeleri adalet sahipliği meydan kişinin destek ödemesinin PTT kartına yatıracaklarını anlatan Bakan Yanık, şu bilgileri verdi: “Kişi faturasını götürerek PTT’deki hakkıyla ödemesini yapmış olacak. Rakamlar da hemen derhal netleşti. Isı haritasına göre hane başına ödeme yapacağız. Erzurum’daki bir ısınma ihtiyacıyla Ege’deki bir ısınma ihtiyacı aynı değil. Bu yüzden tamamen teknik, bilimsel ısı harita çalışıldı. Yılın kış dönemine denk gelen yılın 6 ayına dönük bir haritalama yapıldı.” REKLAM DEVLETE YILLIK MALİYETİ 3 MİLYAR TLBölgesine göre hane başına yıllık 450 lira ile bin 150 lira arası destek sağlayacaklarını belirten Yanık, şu bilgileri verdi: “Ödemeleri mart ve ekim aylarında yapıyoruz. Hedefimiz 4 milyon haneye ulaşmak. Kömürün 2 katından fazla bir destek vermeyi istiyoruz. Senelik 3 milyar liralık bir destek öngörüyoruz.”

EKONOMİ Isınma yardımının kapsamına tabii gaz da iç edildi NAFAKADA KADIN MAĞDURİYETİNE KAPI ARALAMAYIZ

Nafaka konusunda bakanlığın bilgisinin fazla dışında birtakım yorumlar ve tahminler konuşulduğunu anlatan Bakan Derya Yanık, “Bakanlık olarak kendi çalışma alanlarımıza giren konularla alakalı her türlü çalışmayı ve görüşmeyi yaparız fakat nafaka konusuyla alakalı verilmiş bir karar yok. Yapılmış nihai bir değerlendirme yok. Ne ailenin ziyan görmesi ne kadınların edindikleri müktesep hakları kaybedecekleri bir yeni düzenlemeye kapı aralamayız” diye konuştu.

GÜNDEM Süresiz nafaka için süreç hızlandı Kadın kooperatiflerine portalKadın kooperatifleriyle ilgili bilgi veren Yanık, “Bu konuyla ilgili bakanlığımız finans sağlayan değil, organizasyonu yapan taraf. Kadınların kooperatifler yoluyla güçlendirilmesi için Ticaret Bakanlığı ile Tarım Bakanlığı ile bir araya geldik. Ev eksenliği yaptığı ürünü pazarlayacak bir mekanizma isteniyor. Online satış sitesi çalışması yapıyoruz. Bir site kuracağız ve kadınların hizmetine sunacağız. Nasıl kullanacaklarını, doğrudan doğruya kendi ürünlerini nasıl gireceklerini, marka yaratma bilgilerini vereceğiz. Sonrasında tescilden teknik kısma kadar tüm bilgileri kadınlarımıza temin etmiş oluyoruz. 2021’de yoğunluk kazanan çalışmalarımızda 400’ün üzerinde yeni kooperatif kuruldu. Kadın kooperatiflerindeki ürünlerin satışı için portal kurulacak” diye konuştu.


    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.