DOLAR 13,4776-0.28%
EURO 15,2740-0.32%
STERLIN 18,2066-0.31%
ALTIN 796,85-0,44
BIST %
BITCOIN 4885771,89%
Bursa
-3°

HAFİF KAR YAĞIŞLI

06 46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Tüm vatandaşlar Genel Sağlık Sigortası kapsamında

Tüm vatandaşlar Genel Sağlık Sigortası kapsamında

SGK, herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ve düşük gelirli vatandaşların, ayda 150,12 lira Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi ödemeleri halinde kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlık hizmetlerinden faydalanabildiği açıkladı.

ABONE OL
14/01/2022 11:00
Tüm vatandaşlar Genel Sağlık Sigortası kapsamında
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) yapılan yazılı açıklamada, nüfusun tamamına yakınını GSS çatısı altına meydan Kurumun, kaliteli, sürdürülebilir, güvenli ve kontrol edilebilir sıhhat sistemiyle hizmet vermeye devam ettiği belirtildi. Sosyal güvencesi olmayan ve geliri düşük vatandaşların sıhhat hizmetlerinden yararlandırıldığı anlatım edilen açıklamada, “Herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar, ayda 150,12 lira GSS primi ödeyerek kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler için sıhhat hizmetlerinden faydalanabiliyor. Genel Sağlık Sigortası primini (150,12 lira) ödeyecek gücü olmayan vatandaşlar ise ikametlerinin bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yaparak gelir testi yaptırabilirler. Gelir testi sonucunda aile içinde şahıs başına düşen gelir, brüt asgari ücretin üçte birinin altında ise bu vatandaşların GSS primleri devlet tarafından karşılanıyor.” ifadelerine yer verildi. REKLAM Açıklamada, analık halinde kadınlara, 18 yaşını doldurmamış çocuklara ve idadi mezunu gençlere 20 yaşına kadar, üniversite mezunlarına ise 25 yaşına kadar GSS kapsamında sıhhat hizmeti verildiği kaydedildi. 31 Aralık 2022’ye kadar sıhhat hizmeti alabilecekler

Acil serviste tedavi gören, madde bağımlısı olan, trafik ve amel kazası geçiren vatandaşların da hiçbir şart aranmaksızın GSS kapsamında sağlığa erişiminin sağlandığı aktarılan açıklamada, Bağ-Kur ve GSS sistemine prim borcu olan vatandaşlar ile bakmakla yükümlü olduğu kişilerin, Sağlık Bakanlığına bağlı sıhhat tesisleri ile devlet üniversitelerinin sıhhat uygulama ve araştırma merkezlerinde (üniversite hastanelerinde) 31 Aralık 2022’ye kadar sıhhat hizmeti alabilecekleri hatırlatıldı.


    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.