DOLAR 13,43450.06%
EURO 15,28200.14%
STERLIN 18,37490.24%
ALTIN 794,81-0,10
BIST %
BITCOIN 564076-0,37%
Bursa
-3°

AÇIK

13 20

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Türkiye’nin gözü kulağı olacak: İlk milli istihbarat gemisi Ufuk Korveti bugün envantere giriyor
  • Bursamız.com
  • Ekonomi
  • Türkiye’nin gözü kulağı olacak: İlk milli istihbarat gemisi Ufuk Korveti bugün envantere giriyor

Türkiye’nin gözü kulağı olacak: İlk milli istihbarat gemisi Ufuk Korveti bugün envantere giriyor

Türkiye'nin yerli üretim ilk istihbarat gemisi olma özelliğini taşıyan Test ve Eğitim Gemisi Ufuk, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılması beklenen törenle envantere girecek.

ABONE OL
14/01/2022 10:00
Türkiye’nin gözü kulağı olacak: İlk milli istihbarat gemisi Ufuk Korveti bugün envantere giriyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kendi cenk gemilerini yapabilen az sayıdaki ülkeden biri haline gelen Türkiye, deniz gücünü artırma yönündeki çabalarını sürdürüyor. Bu kapsamda, Türk savunma sanayisinin son dönemde inşa ettiği bir deniz platformu daha emniyet güçlerinin hizmetine giriyor. Test ve Eğitim Gemisi Ufuk için inşa edildiği İstanbul Denizcilik Tersanesi’nde bugün tören düzenlenecek. Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılması bekleniyor. MİLGEM Projesi’nde ilk 4 gemiden sonra kritik bir halkayı oluşturan, aynı tekne formu üzerine inşa edilen gemi, gene Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı törenle 9 Şubat 2019’da denize indirilmişti.99,5 metre boyu, 14,4 metre azami genişliği, 2 bin 400 ton deplasmanı ve 3,6 metre ab çekimiyle filoya katılacak Ufuk Korveti’ne 10 tonluk bir helikopter iniş yapabilecek.Türkiye’nin ilk milli istihbarat gemisi

STM ana yükleniciliğinde inşa edilen Ufuk Korveti’nin komuta kontrol, elektronik sistemler ve test eğitim sistem donanımları ASELSAN tarafından sağlandı. Korvet, milli olanak ve kabiliyetlerle üretilen Türkiye’nin ilk istihbarat gemisi olma özelliğini taşıyor. Böylece dünyada pek az ülkenin sahip olduğu bir teknoloji Ufuk Korveti ile artık Türkiye’nin de kullanımına sunulmuş oldu. Ufuk Korveti, ağır iklim ve deniz şartlarında, uluslararası sular iç 45 gün kesintisiz seyir yaparak milli güvenliğe yönelik tehditleri anında tespit edebilecek. REKLAM

Önleyici istihbaratın, bilhassa sinyal istihbaratının ehemmiyet kazandığı bugünün dünyasında Ufuk Korveti, fazla aka bir boşluğu dolduracak. Korvet, Türkiye’nin denizlerde gören gözü, duyan kulağı olacak.


    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.