DOLAR 13,4776-0.28%
EURO 15,2740-0.32%
STERLIN 18,2066-0.31%
ALTIN 796,85-0,44
BIST %
BITCOIN 4885771,89%
Bursa
-3°

HAFİF KAR YAĞIŞLI

06 46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ünlü ekonomist 4 yıl önce söylemişti! SPK’dan imtiyazlı hisse kararı

Ünlü ekonomist 4 yıl önce söylemişti! SPK’dan imtiyazlı hisse kararı

Ekonomist Önder Tavukçuoğlu, borsada işlem gören halka açık şirketlerdeki imtiyazlı hisselerin kaldırılması gerektiğini dört yıl önce kaleme almıştı. SPK, imtiyazlı hisselerle ilgili yeni bir düzenleme getirdi. Buna göre 5 yıl zarar açıklayan şirketlerdeki imtiyazlı hisseleri kaldırabilecek.

ABONE OL
12/01/2022 18:00
Ünlü ekonomist 4 yıl önce söylemişti! SPK’dan imtiyazlı hisse kararı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sermaye Piyasaları Kurulu (SPK), borsada işlem şirketlerdeki imtiyazlı hisselere ilişkin önemli bir karar aldı. Buna göre 5 yıl ziyan eden şirketlerde imtiyazlı hisselerin imtiyazlarını kaldırabilecek.

Borsa ve umumi ekonomiye ilişkin görüşleriyle kamuoyunun yakından tanıdığı Ekonomist Önder Tavukçuoğlu, son haftalarda yaptığı paylaşımlarla imtiyazlı hisselerin kaldırılması gerektiğine vurgu yapıyordu. Öte yandan 4 yıl önce Derin Hisse adlı bloğunda ‘İmtiyazlı hisseler kaldırılsın’ başlığıyla yayınladığı yazısında, şirket değerlerinin gerçeği yansıtmadığına ve buna imtiyazlı hisselerin sebep olduğuna vurgu yapmıştı. Ayrıca yatırımcıların imtiyazlı hisseler yüzünden borsaya değil de döviz ya da mevduata yöneldiğini anlatım etmişti.SPK imtiyazları kaldırabilecek

Sermaye Piyasası Kurulu, finansal tablolara göre üst üste 5 yılı zararla kapatan halka aleni ortaklıklarda rey hakkına ve idare kurulunda temsil edilmeye ilişkin imtiyazların kaldırılmasına dair usul ve esasları belirledi. Tebliğe göre, faaliyetlerinin makul ve mecbur kıldığı haller gizli kalmak kaydıyla, mevzuata müsait olarak hazırlanmış finansal tablolarına göre üst üste 5 yıl devre zararı eden halka aleni ortaklıklarda, rey hakkına ve idare kurulunda temsil edilmeye ilişkin imtiyazlar Kurul kararıyla kalkacak. REKLAM Tavukçuoğlu dört yıl önce önermişti

Derin Hisse adlı bloğunda 3 Eylül 2018 tarihinde ‘İmtiyazlı hisseler kaldırılsın’ başlığıyla yayınlanan yazısında imtiyazlı hisselerin kaldırılmasıyla ilgili şu ifadeler yer almıştı:“Yıllardan beri dile getirilen imtiyazlı hisse sorunu şirketlerin piyasa değeri düşüklüğünün en aka sebebidir. Şöyle düşünün, bir patron şirket hisselerini açmaya karar verir bunu ne için yapar? Tabi ki şirkete kaynak sağlamak ve yatırımlarını finanse etmektir. Bunu yaparken maalesef kendisine imtiyazlı hisse bırakır. Buna örnek verecek olursak, diyelim ki şirketin yüzde 60’ı halka açıldı ve borsa hisselerinin tamamı satıldı. Siz bu hisselerin yüzde 60’nı da alsanız şirketin idare kuruluna giremiyorsunuz, girseniz de söz sahibi olamıyorsunuz ya da daha vahim ayrıcalık sahibi olan şirketler de ise kâr payında da patronla eşit oranda olamıyorsunuz. Rakamsal anlatım ile patronun bir hissesi sizin 20 hissenize bedel olabiliyor. Bunun sonucu olarak da hiçbir zaman borsa da işlem gören şirketlerin piyasa değeri gerçek değerini bulamıyor. Buna hemen bir son verilmelidir. Aksi takdir de bu ülkeye ne yabancı yatırımcı gelir ne de yerli yatırımcı parasını döviz ya da ürem den çekip borsaya getirir.”


    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.