Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’den Hukuk fakülteleri için yeni ders önerisi: Hukuk Türkçesi
  • Bursamız.com
  • Gündem
  • Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’den Hukuk fakülteleri için yeni ders önerisi: Hukuk Türkçesi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’den Hukuk fakülteleri için yeni ders önerisi: Hukuk Türkçesi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yargısal süreçlerde Türkçenin güzel kullanılmasının önemine işaret ederek, "Hukuk fakültelerinin müfredatında Hukuk Türkçesi dersinin de olmasında fayda görüyorum." dedi.

ABONE OL
13/01/2022 16:30
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’den Hukuk fakülteleri için yeni ders önerisi: Hukuk Türkçesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adalet Bakanlığınca Ankara’da bir otelde düzenlenen Hukuk Eğitimi Sempozyumu’na Bakan Gül’ün yanı dizi Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Danıştay Başkanı Zeki Yiğit, yargı mensupları ve yargıç savcı adayları katıldı.

Adaletin herkesin ortak değeri olduğunu, “insanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışının temelinin adaletin yaşatılması olduğunu belirten Gül, “İnsan ancak adaletle yaşar.” dedi.

Bazı yargı kararlarının toplum tarafından kabul görebileceğini, bazılarının ise yargıya güveni zedeleyebileceğini anlatım eden Gül, her iki sonucun da yargı mensubunun elinde olduğunu söyledi.

Bu vasıfları sağlayan unsurun eğitim olduğunu belirten Gül, üniversite sınavlarında hukuk fakültelerine giriş sıralamasının 100 bine yükseltilmesinin, hukuk fakültelerindeki eğitimin kalitesinin arttırılmasına yönelik olduğunu bildirdi.

VERİLEN HİZMETİN ÇITASINI BELİRLEYEN UNSUR

“Nitelikli hukuk, nitelikli hukukçuyla ancak olası olur.” diyen Gül, yargı çalışanlarının aldıkları eğitimin, verdikleri hizmetin çıtasını belirleyici olduğunu kaydetti.

Güncel hukuk vizyonunun kapısından girmediği, akademik kadrosunun yetersiz olduğu bir binaya hukuk fakültesi tabelasının asılmasının orayı hukuk fakültesi yapmayacağını anlatım eden Gül, “Hukuk fakültesi, hukuk mantığının orada nakşedildiği, yansıtıldığı bir laboratuvardır. Bir ömür boyu sürecek adalet yolculuğunun ana dilinin öğretildiği, bu işin adeta beşiğidir.” diye konuştu.

Hukuk fakültelerine ihtiyaca göre talebe alınması gerektiğini aksi halde gençlerin hayallerinin yıkılacağını kaydeden Gül, sempozyumun sonuçlarının da Yükseköğretim Kurulu tarafından dikkate alınması gerektiğini söyledi.

“HUKUK FAKÜLTELERİNİN MÜFREDATINDA HUKUK TÜRKÇESİ DERSİ EKLENMELİ”

Hukuk mesleğinde faaliyet alanının oldukça geniş olduğunu belirten Gül, yasa ezberciliğinden uzak duran, muhakeme yeteneği gelişmiş hukuk insanlarına ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

“Kim olsa aynı kararı verirdi.” dedirtebilecek kararların itimat vereceğini söyleyen Gül, şöyle devam etti:

“Hukuk fakültesinden mezun olacak bir genç arkadaşımız daha öğrencilik yıllarında ‘Adalet figürünün gözü bağlıdır, o ne demiş, bu ne demiş, ben ona bakmam. Dosyaya bakarım.’ anlayışıyla, kültürüyle yetişirse yargıç olduğunda bu adalet figürünün gözünü açmaz ve dosyaya bakar. Konjonktürden etkilenmez, kimin ne dediğinden etkilenmez. Sadece delile bakar.”

Bakan Gül, yargısal süreçlerde Türkçenin güzel kullanılmasının da önemine işaret ederek, “Hukuk fakültelerinin müfredatında Hukuk Türkçesi dersinin de olmasında fayda görüyorum.” dedi.

“ANAYASA’NIN DİLİ KARACAOĞLAN’IN, YUNUS EMRE’NİN DİLİNE BEZENMESİ GEREKİR”

Anayasa’nın dilinin farklı alanlarda istismar edildiğini ve Türkiye’nin bedel ödediğini anlatan Gül, “Toplumsal sözleşme olan Anayasa’nın, toplumun dili olan güzel, duru Türkçe ile, Karacaoğlan’ın, Yunus Emre’nin diliyle bezenmesi gerekir. Tüm süreçlerde, hem metinlerde hem de kararlarda Türkçemizin en saf haliyle yer alması da eğitimde önemli bir başlık.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.