Adnan Menderes’in idam edilmeden önce yazdığı satırlar gün yüzüne çıktı: Ölüm sizi takip edecek
  • Bursamız.com
  • Gündem
  • Adnan Menderes’in idam edilmeden önce yazdığı satırlar gün yüzüne çıktı: Ölüm sizi takip edecek

Adnan Menderes’in idam edilmeden önce yazdığı satırlar gün yüzüne çıktı: Ölüm sizi takip edecek

ABONE OL
12/01/2022 18:30
Adnan Menderes’in idam edilmeden önce yazdığı satırlar gün yüzüne çıktı: Ölüm sizi takip edecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Demokrat Parti Genel Başkanı ve Başbakan Adnan Menderes, 1960 yılındaki askeri darbenin ardından idam edildi. İdamı geçmişten bugüne hala tartışma konusu olan Menderes’in 1960 askeri darbesinin ardından kendisini yargılayanlara hitaben kaleme aldığı mektup gün yüzüne çıktı.

TARİHİ MEKTUP MÜZAYEYE ÇIKARILACAK

Yassıada’da 1960-1961 yıllarında yapılan yargılamalar sonucu idam edilen Menderes’in siyasi bakış açısını da yansıtan mektup, bir site aracılığıyla satışa çıkarıldı. Müzayede, aynı günün akşamında yapılacak çevrim içi diri mezatla kapanacak.

“İPLERİN HANGİ EFENDİLER TARAFINDAN İDARE EDİLDİĞİNİ BİLİYORUM”

Adnan Menderes tarafından yazılan mektubun metni şöyle: “Eylül 1961, Size küs değilim. Sizin ve öbür zavallıların iplerinin hangi efendiler tarafından idare edildiğini biliyorum. Onlara da küs değilim. Kellemi onlara götürdüğünüzde deyiniz ki, ‘ Adnan Menderes hürriyet uğruna ortaya koyduğu başını on yedi yıl içinde almadığınız için sizlere müteşekkirdir.’ İdam edilmek için ortada hiçbir sebep yok. Ölüme bu kadar metanetle gittiğimi, silahların gölgesinde yaşayan efendilerinize acaba söyleyebilecek misiniz?

“MENDERES’İN ÖLÜSÜ SİZİ TAKİP EDECEK”

Şunu da söyleyiniz ki, milletçe bir gün mutlaka kazanılacak hürriyet mücadelesinde sizi, efendilerinizi gene ben 1950’de olduğu gibi kurtarabilirdim. Dirimizden korkmamalıydınız. Ama şimdi milletle el ele vererek Adnan Menderes’in ölüsü, ölünceye kadar sizleri takip edecek ve bir gün sizi silip süpürecektir. Buna rağmen merhametim sizinledir. Millet sağ olsun. A. Menderes.”

Kırklareli’de fırtına çatıları uçurup, ağaçları devirdi; eğitim- öğretime 1 gün ara

Kazakistan’ın yeni başbakanı Alihan Smailov oldu

AA / Ahmet Esad Şani – Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.