Almanya kahraman Türk’ü konuşuyor!

Almanya kahraman Türk’ü konuşuyor!

Almanya'nın Bavyera eyaletinin Nürnberg kentinde bir kadının hayatını kurtaran Türk genci Baran Kızılay'a madalya verildi.

ABONE OL
14/01/2022 21:45
Almanya kahraman Türk’ü konuşuyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Nürnberg Belediyesinde düzenlenen törende Kızılay, Bavyera eyaleti tarafından zor şartlarda öbür kişilerin hayatını kurtaran kişilere verilen Christophorus Madalyası’nı Nürnberg Belediye Başkanı Yardımcısı Julia Lehner’in elinden aldı.

Kızılay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir arkadaşıyla, otoyol köprüsünden atlamak isteyen psikolojik sorunu olan bir kadını sakinleştirip ikna ettiklerini, daha sonra polisi arayarak kadını teslim ettiklerini anlattı.

Emniyet teşkilatının da bu olaydan ötürü kendilerini karakola çağırdığını anlatım eden Kızılay, burada kendilerine teşekkür edildiğini ve bu olayın Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanlığına ve Eyalet Başbakanlığına bildirildiğini aktardı.

Kızılay, arkadaşına madalyanın geçen yıl kasımda Bavyera Eyaleti Başbakanı Markus Söder’in verdiğini anlatım ederek “O tarihte sınavlarım olmasından ötürü Münih’te yapılan törene katılmadım.” dedi.

Kendisi için de gecikmeli olarak Nürnberg Belediyesinde tören düzenlendiğini aktaran Kızılay, fazla mesut olduğunu anlatım etti.

“YİNE AYNISINI YAPARIM”

Tıp öğrencisi 23 yaşındaki Kızılay, hayatını kurtardığı kadının durumundan fazla etkilendiğini belirterek “Kendi kendime düşündüm. İnsan zengin veya fakir, okumuş veya okumamış olabilir; bu hiçbir şekilde fark etmiyor. Psikolojik sorunlar herkesi etkileyebilir. Hayatın kısa olduğunu orada gördüm. Çok şaşırdım. Hayatımda ilk kere böyle bir şey yaşadım. Bir kere daha karşılaşsam aynısını yaparım.” diye konuştu.

Kızılay, Türklerin ve Müslümanların Alman basınında çoğu zaman iyi gösterilmediğini belirterek “Şimdi böyle her tarafta gazeteye çıkınca ‘Türk kökenliler böyle bir şey yaptı’ şeklinde anlatım edilmesi bizi sevindiriyor. Çünkü bunu fazla çok duymuyoruz. Şahsım adına fazla çok değil, Türkleri veya Müslümanları bu şekilde temsil ettiğimizden ötürü saadet duyuyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.