Ankara merkezli 28 ilde tefecilere operasyon

Ankara merkezli 28 ilde tefecilere operasyon

Emniyet Genel Müdürlüğü: Ankara ve İstanbul'un da aralarında bulunduğu toplam 28 ilde tefecilik suçunu işledikleri tespit edilen 160 şüpheliye yönelik 'kene' operasyonu başlatıldı.

ABONE OL
13/01/2022 11:15
Ankara merkezli 28 ilde tefecilere operasyon
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı koordinesinde vatandaşları önce borçlandırıp devamında baskı, cebir ve şiddet yoluyla haksız kazanç sağlayan fırsatçılara yönelik olarak “Kene” adlı operasyon düzenlendi.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Vatandaşlarımızı önce borçlandırıp devamında baskı, cebir ve şiddet yoluyla haksız kazanç sağlayan fırsatçılara yönelik olarak Emniyet Genel Müdürlüğü KOM (Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele) Dairesi Başkanlığı koordinesinde, İl Cumhuriyet Başsavcılıklarımız talimatları çerçevesinde sürdürülen 6 aylık planlı çalışmalar neticesinde;

– Verilen borç çerçevesinde senetler düzenleyerek ve bu senetler üzerinde tahrifat yaparak (500.000’i 5.000.000 yaparak),

– Acil nakite ihtiyacı olan vatandaşlarımıza pos cihazı kullanarak nakit vererek, (pos cihazından 3.000 TL çekip, vatandaşa 2.300 TL vererek),

– Ödenemeyen senetler karşılığında vatandaşlarımızın evlerini, arabalarını, arsalarını, haksız olarak elde ederek,

– Borç verilen ve ödenemeyen paralar karşılığında vatandaşlarımızı tehdit ederek, ilerleyen aşamalarda darp ederek,

– Ailesi ya da yakınlarına ziyan verileceğini ima ederek Tefecilik suçunu işledikleri tespit edilen 160 hedef şahsa yönelik, aralarında Ankara, Adana ve İstanbul’un da bulunduğu yekün 28 ilimizde ‘Kene’ operasyonu gerçekleştirilmiştir.

2021 yılında gerçekleştirilen Tefecilik 1 ve Tefecilik 2 operasyonlarında 478 şahıs adli makamlar önüne çıkarılmış, operasyonlarda fazla sayıda av tüfeği, tabanca, senet, pos cihazı, uyuşturucu madde, nakit ele geçirilmişti.

KAYNAK: DHA


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.