Avrupa’nın en uzunu olacak Zigana Tüneli’nde ışık göründü! İki şehir arası 40 dakika kısalacak
  • Bursamız.com
  • Gündem
  • Avrupa’nın en uzunu olacak Zigana Tüneli’nde ışık göründü! İki şehir arası 40 dakika kısalacak

Avrupa’nın en uzunu olacak Zigana Tüneli’nde ışık göründü! İki şehir arası 40 dakika kısalacak

ABONE OL
13/01/2022 00:15
Avrupa’nın en uzunu olacak Zigana Tüneli’nde ışık göründü! İki şehir arası 40 dakika kısalacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Doğu Karadeniz’i Orta Doğu, Kafkaslar ve İran’a bağlayan tarihi İpek Yolu’nun geçtiği güzergahta, tamamlandığında, dünyanın en uzun 2’nci, Avrupa’nın ise en uzun çift tüplü siyah yolu tüneli olacak Zigana Tüneli’nde sona gelindi. Kazı çalışmaları tamamlanan tünelde yarın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımıyla fer görme töreni düzenlenecek.

ZİGANA DAĞI GEÇİLECEK

Trabzon- Gümüşhane siyah yolunda yapılan ve dönemin başbakanı Binali Yıldırım tarafından 17 Mart 2017’de temeli atılan Zigana Tüneli’nde delme çalışmalarında sona gelindi. Projeyle Gümüşhane’nin Torul ilçesi Köstere köyü mevkisiyle Trabzon’un Maçka ilçesi Başarköy köyü arasında, her biri 14,5 kilometre uzunluğunda çift tünel inşa ediliyor. Yeni Zigana Tüneli ile Başarköy Vadisi’nden bin 15 metre kotundan girilip, bin 264 metre kotuna yüzde 3,30 eğimle tırmanılacak. Yüzde 0,85 eğimle de inilerek, Köstere Vadisi’nden bin 212 metre kotundan çıkacak tünelle Zigana Dağı geçilecek.

MESAFE KISALACAK

Mevcut Zigana Tüneli, yaklaşık bin 800 metre kotlarından geçerken, Yeni Zigana Tüneli’ne ise yaklaşık 800 metre daha düşük kottan girilerek, Zigana Dağı geçilmiş olacak. Tünel, Gümüşhane ile Trabzon arasındaki ulaşımı 40 dakika kısaltacak. Doğu Karadeniz’i Orta Doğu, Kafkaslar ve İran’a bağlayan tarihi İpek Yolu’nun geçtiği güzergahta Zigana, tamamlandığında dünyanın 2’inci, Avrupa’nın ise en uzun çift tüplü siyah yolu tüneli olacak. Dünyanın en uzun çift tüplü siyah yolu tünelinin ise 18,2 kilometre uzunluğuyla Çin’de bulunan ‘Zhongnanshar’ tünel olduğu belirtildi.

IŞIK GÖRÜNÜYOR

Kazı çalışmaları tamamlanan ve yarın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımıyla fer görme töreni düzenlenecek tünel, ulaşıma açıldığında yurt içi siyah yolu ulaşımıyla uluslararası ticaretin daha hızlı ve güvenilir yapılmasına katkı sağlayacak.

Demirören Haber Ajansı / Selçuk Başar – Ekonomi Haberleri

Haberi Kaydet


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.