Bakan Özer’den öğrencilere müjde: 2022 yılında 5 tane kurulacak

Bakan Özer’den öğrencilere müjde: 2022 yılında 5 tane kurulacak

Bakan Özer, öğrencilere müjdeyi vererek, Türkiye'de 2022 yılında 5 Uluslararası Mesleki Teknik Anadolu Lisesi kurulacağını duyurdu.

ABONE OL
14/01/2022 14:00
Bakan Özer’den öğrencilere müjde: 2022 yılında 5 tane kurulacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile katıldığı, İvrindi ilçesinde Nurettin Çarmıklı Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve TÜMAD Madencilik altın ve gümüş madeni işletmesinin açılış töreninde, alanında ilk olan bir okulun açılışında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Mesleki eğitimde paradigmanın nasıl değiştiğinin en somut örneğinin yaşandığını belirten Özer, “Son zamanlarda mesleki teknik eğitimde yaptığımız paradigma değişimindeki en aka kırılma noktası, işverenlerin mesleki ve teknik eğitimin tüm süreçlerine katılması. Artık mesleki ve teknik eğitimde, sektör temsilcileriyle müfredatı oluşturuyoruz. Birlikte güncelleme yapıyoruz. Öğrencilerin işletmedeki beceri eğitimlerini sektör temsilcileriyle planlıyoruz.” diye konuştu.

Özer, mesleki teknik öğretmenlerinin amel başı ve mesleki gelişim eğitimlerini sektörle beraber planladıklarını, sektör temsilcilerinden de sadece istihdam beklediklerini vurguladı.

“ŞİKAYET EDİLEN KONULAR BİRER BİRER ÇÖZÜLÜYOR” 

Mesleki ve teknik eğitimle ilgili son zamanlarda yaşanan dönüşümlere değinen Özer, şunları kaydetti:

“Mesleki ve teknik eğitimde yıllardan beri şikayet edilen konular, birer birer çözülüyor. Aslında yaşadığımız sorunlar, eğitim sisteminin kendisinin ürettiği sorunlar değil. 28 Şubat sürecinin 1999’daki kat sayı uygulamasının Türkiye’ye ürettiği maliyetlerle boğuşuyoruz. Bugün eğitim sisteminde uğraştığımız çoğu problem, eğitim sisteminin tabii akışından kaynaklanan problemler değil, hariç müdahalelerden kaynaklanan problemler. Onun için 28 Şubat sürecinin müdahalelerine rağmen mesleki eğitimi ülkenin ihtiyaçlarıyla eşleştirme noktasına getirmekten aka saadet ve bu sürecin bir parçası olmaktan ayrıca keyif duyuyorum.”

“İŞVEREN İÇİN ÇOK CAZİP MODEL”

Özellikle mesleki teknik eğitimle ilgili 3308 Sayılı Kanun’da yapılan değişiklikle Türkiye’de mesleki eğitimin fazla farklı bir sürece ilerlediğini anlatan Özer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yapılan değişiklikle haftada bir gün okula, öbür günlerde işletmede, reel ortamda eğitim alınan mesleki eğitim merkezlerinde, artık öğrencilerin her ay aldığı asgari ücretin yüzde 30’u kadar miktarı işveren ödemiyor, devlet ödüyor. Dolayısıyla artık mesleki eğitim merkezi, amel veren için fazla cazip bir model haline geldi. Aynı zamanda 3. sınıfın sonunda kalfa olan gençlerin son sınıfta aldığı ücret de bu yasa değişikliğiyle düzeltildi, iyileştirildi. Artık kalfalar, asgari ücretin 3’te 1’i değil, asgari ücretin yarısı kadar ücret alacak. Tüm mesleki eğitim merkezi öğrencileri, amel kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigortalanacak. Mesleki eğitim merkezlerinin en aka özelliği, yaş sınırlamasının olmaması. Yani ortaokul mezunu olmak, yeterli.”

Özer, 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’ndaki değişikliğin yürürlüğe girmesinden sonra bir ay geçmeden mesleki eğitim merkezlerindeki talebe sayısının 90 bin arttığına işaret ederek ” Yani 159 bin civarında mesleki eğitim merkezine kayıtlı talebe varken şu anda 250 binleri aşmış bulunuyor. 2022 yılındaki hedefimiz, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın da vurguladığı gibi 1 milyon genci mesleki eğitim merkeziyle tanıştırmak. Böylece bir taraftan amel gücü piyasasının ‘Aradığım elemanı bulamıyorum.’ mazeretini ortadan kaldırdığımız gibi Türkiye’deki genç işsizlik oranlarını da biricik haneli oranlara düşürme imkanına sahip olacağız. Artık mesleki eğitim, problemleriyle Türkiye’nin gündemini oluşturan bir eğitim türü olmaktan çıkacak ve bir taraftan ülkenin ihtiyacını karşılayan bir taraftan ülkenin ekonomik kalkınmasında, refahının artmasında hisse sahibi olan bir eğitim türüne dönüşmüş olacak. Bu yolda hızlı adımlarla ilerliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“51 AR-GE MERKEZİ’Nİ BURAYA KURACAĞIZ”

Özer, Türkiye’yi sadece kalkındırmakla kalmayıp bölgesinde, dünyada önder bir ülke olması ve beşeri sermaye niteliğini artırması noktasında her türlü imkanı seferber etmek için gece gündüz çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde 50 AR-GE Merkezinin açılışını yaptıklarını hatırlatan Özer, “Bu okulumuz, istihdam garantili madencilik alanındaki biricik okul olduğu için madencilik alanındaki 51. AR-GE Merkezi’ni buraya kuracağız ve bu okul sadece eğitim öğretimle hizmet sunmakla kalmayacak, AR-GE ve inovatif çalışmalar, madencilik alanında patent, faydalı model, marka ile tasarım tescillerine odaklanarak, ülkemizin gelişimine katkıda bulunacak.” dedi.

Özer, Türkiye’de 2022 yılında 5 Uluslararası Mesleki Teknik Anadolu Lisesi kurulacağını da anlattı.

Konuşmaların ardından Bakan Özer, Nurol Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Oğuz Çarmıklı’ya plaket takdim etti. Canlı bağlantı kurularak TÜMAD Madencilik altın ve gümüş madeni işletmesinin açılışı da yapıldı.

Daha sonra kurdele kesilmesinin ardından Nurettin Çarmıklı Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi gezildi, Bakan Özer ve Bakan Dönmez öğrencilerle sohbet etti.

Törene, Vali Hasan Şıldak, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey ve maden saha işletmecileriyle, okulun muallim ve öğrencileri katıldı.

KAYNAK: AA


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.