Bakan Varank’ın tüplü dalışa askeri helikopterle gittiği iddiaları Meclis’e taşıdı
  • Bursamız.com
  • Gündem
  • Bakan Varank’ın tüplü dalışa askeri helikopterle gittiği iddiaları Meclis’e taşıdı

Bakan Varank’ın tüplü dalışa askeri helikopterle gittiği iddiaları Meclis’e taşıdı

ABONE OL
11/01/2022 18:45
Bakan Varank’ın tüplü dalışa askeri helikopterle gittiği iddiaları Meclis’e taşıdı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın Sivas’ın Gökpınar Köyü’nde tüplü dalış gerçekleştirmesi için, terörle mücadelede görevli askeri helikopter ve personelin Bakan’a tahsis edildiği iddia ediliyor. Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, söz konusu iddiaları TBMM gündemine taşıdı. Yeneroğlu, Varank’tan tüplü dalışa askeri helikopterle gittiğine yönelik iddiaları yanıtlamasını istedi.

MECLİS’E SORU ÖNERGESİ VERDİ

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Yeneroğlu’nun TBMM’ye sunduğu soru önergesinde şu ifadeler yer aldı:

“11 Temmuz 2021’de Sivas’ın Gürün ilçesi Gökpınar Gölü’nde gerçekleştirdiğiniz tüplü dalış ile alakalı olarak; Tunceli ili Ovacık ilçesinde bulunan ve terörle mücadele operasyonlarında kullanılan bir askeri helikopterin ve askeri personelin o gün için size tahsis edildiği, helikopterin Ovacık’tan havalanarak sizi Sivas’tan aldığı, sonra Gürün’e götürdüğü, burada tüplü dalış etkinliğini gerçekleştirmenizi beklediği ve dalış bittikten sonra sizi yine Sivas’a bıraktığı ve abes olarak vazife yeri olan Ovacık’a döndüğü iddia edilmektedir. Kalekol savunmalarında havadan indirme görevleri icra eden ve her lahza göreve amade olması gereken askeri helikopterin, askeri göreve ilişkin tahsis amacı dışında bir bakanın vazife alanı içerisinde de olmayan bir tüplü dalış etkinliği için tam gün olarak kullanımına bırakıldığı iddiası kamuoyuna yansımıştır.”

Yeneroğlu, Bakan Varank’ın yanıtlaması için şu soruları sordu:

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın vazife alanı içerisinde tüplü dalış faaliyeti yer almakta mıdır?Gökpınar Gölü’nde gerçekleştirdiğiniz tüplü dalışa giderken terörle mücadelede kullanılan askeri bir helikopter ile ulaşım sağladınız mı?Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki bir helikopteri tahsis amacı dışında kullandıysanız; bu helikopterin Tunceli, Ovacık/Sivas Merkez/Sivas, Gürün, Gökpınar Gölü gidiş rotası ile Gökpınar Gölü/Sivas Merkez/Tunceli, Ovacık dönüş rotasındaki yakıt masraflarını ödediniz mi?”

Haberler.com – Ekonomi Haberleri

Haberi Kaydet


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.