Baraj nedeniyle sular altında kalacak Yusufeli’nde, vatandaşlara mezarlarını taşımaları için anonslar yapılıyor
  • Bursamız.com
  • Gündem
  • Baraj nedeniyle sular altında kalacak Yusufeli’nde, vatandaşlara mezarlarını taşımaları için anonslar yapılıyor

Baraj nedeniyle sular altında kalacak Yusufeli’nde, vatandaşlara mezarlarını taşımaları için anonslar yapılıyor

ABONE OL
15/01/2022 20:00
Baraj nedeniyle sular altında kalacak Yusufeli’nde, vatandaşlara mezarlarını taşımaları için anonslar yapılıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üzerinde yapımı süren ve 275 metre vücut yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise ‘çift eğrilikli ince kemer baraj tipi’ kategorisinde 3. en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı nedeniyle sular altında kalacak ilçenin yeni yerleşim yerinde çalışmalar devam ediyor. İlçede defin işlemleri yeni yerleşim yerinde yapılırken, sular altında kalacak olan mevcut ilçede bulunan mezarlıkların taşınma işlemi de sürüyor.

MEZARLARIN NAKLEDİLMESİ GEREKİYOR

Yeni ilçede her ayrıntı düşünülürken, Devlet Su İşleri 26. Bölge Müdürlüğü tarafından Keçevet bölgesinde yapılan yeni mezarlık yerine nakil işlemlerine de başlandı. 450 mezarın taşınması planlanırken, Yusufeli Belediyesi belediye hoparlörlerinden anonslar yaparak vefat eden yakınlarının mezarlarının ab altında kalmasını istemeyen ilçe sakinlerinin nakil başvurusunun bulunması gerektiği belirtildi.

“DSİ TARAFINDAN TAŞINACAK”

Konuyla ilgili izah yapan Yusufeli Belediye Başkanı Eyül Aytekin, “Yusufeli Barajı ve HES projesi nedeniyle baraj suları altında kalacak olan Serindere, Ahalt, Çakaloğlu, Kazımkarabekir, Hamzet, Sapanet, Hasanağa, Demircigil ve Ersis Caddesi Etyemezler mezarlıklarında bulunan ve Belediye Mezarlık Sistemine kayıtlı olan mezarların Devlet Su İşleri 26. Bölge Müdürlüğü tarafından Keçevet bölgesinde yapılan yeni mezarlık yerine nakil işlemlerine başladı. Bu kapsamda mezarlarını taşıtmak isteyenler Yusufeli Belediyesine başvurmaları halinde mezarları DSİ tarafından taşınacak” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Yusufeli Barajı ab tutma işlemi gerçekleşmesi için çalışmalar devam ediyor.

YSK, vilayet ve ilçe seçim kurullarının kurum temel ve ilkelerini belirledi

İhlas Haber Ajansı / Emin Bülbül – Son Dakika Haberleri


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.