Bilim Kurulu üyesi İlhan: Vakalar biraz daha yukarı yol alabilir!

Bilim Kurulu üyesi İlhan: Vakalar biraz daha yukarı yol alabilir!

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, kalabalık yılbaşı kutlamalarının bu hafta içinde vakalara yansıyabileceğini söyledi.

ABONE OL
05/01/2022 18:00
Bilim Kurulu üyesi İlhan: Vakalar biraz daha yukarı yol alabilir!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, “Biraz daha vakalar yukarı doğru yol alabilir. PCR testi için başvuru sayısı neredeyse 2 kat arttı. Neredeyse her 5-6 testten 1’i pozitif çıkmaya başladı. Bu da ‘Omicron’ sürecinin ne kadar önemli olduğunu, ne kadar hızlı şekilde vakaların arttığını gösteriyor” dedi.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı, Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, vaka sayılarındaki artışa ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Prof. Dr. İlhan, vaka sayılarının 50 binin üzerine çıktığını, yakın zamanda bu rakamın 18 binlere kadar düştüğü hatırlattı. ‘Omicron’ varyantının dünya ile beraber Türkiye’yi de etkilemeye başladığını belirten Prof. Dr. İlhan, “Hatta tüm dünyada yargıç olan ‘Delta’ varyantı yerine ‘Omicron’ alabilecek gibi görünüyor, belki ülkemizde de böyle olur geldiğimiz aşamada. ‘Omicron’un bu kadar yoğun olması hızlı bulaşın ne kadar önemli olduğunu bize bir kere daha gösteriyor. Vaka artışı Türkiye’nin her yerinde maalesef aynı düzeyde söz konusu olabilir. Türkiye’nin her yerinde, kapalı ortamlarda, kurallara uyulmadığı yerlerde hastalığın daha hızlı yayıldığını söylemek mümkün. Ben kendi fakültemden örnek vereyim; Gazi Üniversitesi’nde PCR testi için başvuru sayısı neredeyse 2 misli arttı. Neredeyse her 5-6 testten 1’i pozitif çıkmaya başladı. Bu da ‘Omicron’ sürecinin ne kadar önemli olduğunu, ne kadar hızlı şekilde vakaların arttığını gösteriyor” dedi.

‘KURALLARA RİAYET ETMEMİZ GEREK’

Prof. Dr. İlhan, kimilerinin hızlı bulaş olduğu için öldürücülüğünün daha az olduğunu düşünerek ‘Çok da tesir yapmayabilir’ diye düşündüğünü vurgulayıp, “Evet böyle olabilir; fakat bir yandan da bir anda bu kadar fazla kişinin enfekte olması, enfekte olan kişilerin sayısını arttırdığı için kimde ne hastalık yapacağı konusunda da koronavirüs ile ilgili halen daha bilinmezler söz konusu olduğu için ağır hastalık yapabilir. Topluma baktığımızda bir kısım vatandaşımız daha aşılı değil, bir kısım vatandaşımız da aşılı olsa da hatırlatma dozunu yaptırmadıkları için antikor düzeyi düşük olabilir ve herkes aynı düzeyde korunmuyor olabilir. Geldiğimiz aşamada ‘Omicron’ varyantının fazla hızlı bulaştığını da düşündüğümüzde riskin ne kadar yüksek olduğuna tanık oluyoruz. İster aşılı olalım, ister aşısız olalım bu kadar hızlı bulaşan bir varyant söz konusuyken kurallara riayet etmemiz gerekiyor. Hazır ülkemizde 3 ayrı aşı da söz konusuyken, aşı olmayanların bir lahza önce aşılarına başlamaları, aşı olanların da bir lahza önce hatırlatma dozlarını yaptırmaları en doğru yaklaşım olacaktır” diye konuştu.

‘YILBAŞI SONRASI PCR KUYRUĞU UZADI’

Prof. Dr. İlhan, yılbaşı öncesi ilim insanları ve devlet görevlilerinin ‘Bir araya gelmeyelim’ ve ‘Kapalı ortamlara dikkat edelim’ diye uyarıda bulunduğu dile getirerek, şöyle konuştu:

“Ama bir kısım vatandaşımızın maalesef bir araya gelmekten imtina etmediğine, kalabalıkta yakın mesafede bir araya geldiğine tanık olduk hatta Ankara’da perşembe, cuma günü trafik neredeyse yüzde 30 rahatlamıştı. Bu da bize insanların muhtemelen tatil beldelerine ya da farklı yerlere seyahat ettiğini gösteriyor. Yılbaşında vatandaşların şüpheli bir teması olduysa, kalabalık ortamlarda bir araya geldilerse, geldiklerinde de farklı bir bulguları varsa ateş, solunum sıkıntısı, halsizlik gibi mutlaka PCR testi yaptırmaları, sonucu negatif gelene kadar kendilerini karantinaya almaları en doğru yaklaşım olacaktır. Yılbaşı süreci geçeli 5 gün oldu, bu hafta içinde yılbaşındaki kalabalık maalesef vakalara yansıyabilir. Biraz daha vakalar yukarıya doğru yol alabilir. Örneğin; yılbaşı öncesinde bizim fakültemiz hastanesinde dizi daha azken şimdi PCR testi sırasının fazla uzadığını söylemek olası hatta geçen yıl bu günlerde İstanbul ve Ankara’da yaşadığımız gibi sıranın fazla olduğuna tanık oluyoruz. Bu yüzden vatandaşlarımız aşılı olsa da olmasa da ‘Pandemi bitti’ diye düşünmemeli, tedbir almaktan kaçınmamalılar.”

KAYNAK: İHA


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.