4. doz Biontech aşısının antikora etkisi açıklandı

4. doz Biontech aşısının antikora etkisi açıklandı

İsrail'de hükümet tarafından yapılan yeni bir araştırmada, BioNTech aşısinın 4. dozunun uygulanmasının üzerinden 1 hafta geçmesiyle birlikte antikor seviyesinin 5 kat arttığı tespit edildi.

ABONE OL
05/01/2022 17:00
4. doz Biontech aşısının antikora etkisi açıklandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kovid-19 ile mücadele kapsamında en yüksek aşılama oranlarından birine sahip olan İsrail’de, aşının dördüncü dozu ile ilgili yeni bir çalışma yayımlandı.

İsrail hükümeti tarafından kamuoyuna açıklanan bir araştırmanın ön sonuçlarına göre, Türkiye’de de kullanılan Pfizer-BioNTech Kovid-19 aşısının dördüncü dozunun uygulanmasından bir hafta sonra antikorlarda beş kat artış sağladığı bildirildi.

AŞI OMICRON’DA DA ETKİLİ

Bulguların, dünya çapında hızla yayılan Omicron varyantının sıhhat üzerindeki etkisini azaltmada dördüncü doz aşının ne kadar etkili olabileceğine dair ilk bakışlardan birini sunduğu vurgulandı. İsrail Başbakanı Naftali Bennett yaptığı açıklamada, ön sonuçların “dördüncü doz ile aşılanmış kişileri enfeksiyona ve şiddetli semptomlara karşı aka ölçüde koruma olasılığının fazla yüksek olduğunu” söyledi.

İsrail bu hafta aka bir dördündü doz kampanyası başlatan ilk ülke olurken, son aşısını en az dört ay önce olan 60 yaş ve üzerindeki herkese yeni aşı dozları sunuldu.

Başbakan Bennett’in ofisi, kampanyanın ilk iki gününde 100 binden fazla İsraillinin dördüncü dozları için kayıt yaptırdığını veya aşılandığını söyledi.


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.