ABD’de flaş tatbikat: Halk gerilla savaşına katılacak!

ABD’de flaş tatbikat: Halk gerilla savaşına katılacak!

ABD Kara Kuvvetleri Komutanlığı, özel kuvvetlere yeni katılacak askerleri gerçek bir gerilla savaşı senaryosunda test etmek üzere, Kuzey Carolina ve Güney Carolina'nın 28 ilçesinde gayrinizami harp tatbikatı gerçekleştirecek.

ABONE OL
12/01/2022 12:00
ABD’de flaş tatbikat: Halk gerilla savaşına katılacak!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD’nin Kuzey Carolina’daki Fort Bragg Üssünden AA muhabirine yapılan açıklamada, “Özel Kuvvetler adaylarının Özel Kuvvetler Yeterlilik Kursu eğitimlerinin son testi olarak fazla sayıda ilçeyi kapsayacak bir gayrinizami savaş tatbikatına tabi tutulacağı” anlatım edildi.

“Robin Sage” adlı tatbikatın 22 Ocak ile 4 Şubat arasında yapılacağı belirtilen açıklamada, tatbikata ABD Kara Kuvvetleri John F. Kennedy Özel Harp Okulu öğrencilerinin katılacağı kaydedildi.

Açıklamada, gayrinizami savaş tatbikatının Kuzey Carolina’da 26, Güney Carolina’da 2 ilçede benzer zamanlı yapılacağı bilgisine yer verildi.

HALKTAN DA GÖNÜLLÜ KATILIMCILAR ALINACAK

Gerçeğe yakın ve geniş bir alana yayılmış gayrinizami savaş senaryosu üzerine kurulu tatbikata ilişkin açıklamada, “Tatbikatta, adaylar, gerçek dünyanın zorluklarını göğüslemek üzere sorunları analiz etmeye ve çözmeye zorlayan, silahlı çatışmanın olduğu bir siyasi istikrarsızlık senaryosuna yerleştirilecek.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Fort Bragg’daki birliklerden askerler de tatbikata destek verecek. Bu askerler, Pineland (tatbikat alanı) direniş hareketi olarak da adlandırılan muhalif güçler ve özgürlük savaşçısı gerillalar olarak gerçeğe yakın harekat icra edecek. Bu birlikler eğitim tatbikatında kritik bir rol oynamaktadır. Tatbikata daha da gerçekçilik katmak için eyalet genelindeki sivil gönüllüler rol oyuncuları olarak katılacak.”

Açıklamada kolluk kuvvetlerinin bu tatbikat hakkında bilgilendirildiği belirtilirken askeri ve sivil katılımcılara da kolluk kuvvetleri ile karşı karşıya kaldıklarında takip edecekleri prosedür konusunda bilgi verileceği anlatım edildi. ABD, 2020’de “2018 Ulusal Güvenlik Stratejisi Belgesine” ilave olarak Gayrinizami Harp Strateji Belgesi hazırlamıştı.

Belgede gayrinizami savaş “ülkelerin halklarını tesir altına almak ve meşruiyet algısını değiştirmek amacıyla devlet ve devlet dışı aktörler arasındaki mücadele” olarak tanımlanmıştı. ABD’nin 740 milyar dolarlık 2021 savunma bütçesinde de Özel Kuvvetlerin ABD’nin ortaklarına gayrinizami savaş için destek yetkisi artırılmıştı.

KAYNAK: AA


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.