AB’nin iki yüzlü kararı sonrası Aliyev çok sinirlendi: Bu adaletsizlik, açıklama yapsınlar

AB’nin iki yüzlü kararı sonrası Aliyev çok sinirlendi: Bu adaletsizlik, açıklama yapsınlar

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, AB'nin Ermenistan için 2.6 milyar avro mali paket sunarken Azerbaycan'a 140 milyon avro öngörmesini adaletsizlik olarak adlandırıp tepki gösterdi.

ABONE OL
13/01/2022 11:00
AB’nin iki yüzlü kararı sonrası Aliyev çok sinirlendi: Bu adaletsizlik, açıklama yapsınlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, AB’nin Ermenistan ve Azerbaycan için öngördüğü mali paketin adaletsiz olduğunu belirterek, “Ermenistan’a ne kadar nakit verilecekse bize de aynı miktarda verilmeli. Harap olan Azerbaycan için sadece 140 milyon euro, Ermenistan için ise 2.6 milyar euro tutarında mali paket öngörülmüş olmasına fazla şaşırdık. Bu bir adaletsizlik ve bir açıklamaya ihtiyacımız var” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, yerel medyaya gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Dün Azerbaycan-Ermenistan sınırında Ermenistan’ın Azerbaycan askerlerine ateş açtığını hatırlatan Aliyev, “Bu mesnetsiz saldırı sonucunda bir Azerbaycan askeri öldürüldü. Bu, savaştan sonraki ilk hadise değil. Maalesef daha önceki cezai tedbirlerimiz Ermenistan’a ders olmadı. Dün yaşanan hadise istisna değil. Savunma Bakanı’na (Zakir Hasanov) göre Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri failleri cezalandırmak için kararlı önlemler aldı ve bugün aldığımız bilgiye göre 6-8 hasım askeri etkisiz hale getirildi. Bu olaydan kısa bir süre sonra Ermeni tarafı ateşkes konusunda ısrar etmeye başladı. Ancak Azerbaycanlı bir askerin ölümünün asla affedilmeyeceğini anlamaları gerekir. Saat 21.30’da Savunma Bakanı’na ateşi kesmesi emrini verdim ve Ermenilerin fazla sayıda yaralısını almalarına ruhsat verilmesini söyledim. Sonuç olarak Azerbaycan gene hümanizmi gösterdi” ifadelerini kullandı.

Ermenistan’ın İkinci Karabağ Savaşı’ndan ders çıkarmadığını belirten Aliyev, “Bu nedenle fazla zor bir durumda bunu başardık ve bugün hudut boyunca tüm önemli kontrol noktalarında bulunuyoruz. Sadece yerleşmedik, orada askerlerimizin hizmet etmesi için çağdaş bir altyapı kurduk. Çünkü orada hava fazla soğuk ve vazife yapmak fazla zor. Kar kalınlığı muhtemelen 3-4 metredir. Şimdi ikmal, erzak, yollar ve elektrik hatları döşendi” dedi.

“ERMENİSTAN’A NE KADAR PARA VERİLECEKSE BİZE DE AYNI MİKTARDA VERİLMELİ”

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’le fazla olumlu bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirten Cumhurbaşkanı Aliyev, “Geçen ay Brüksel’deki görüşmemiz için de aynı şeyi söyleyebilirim. Bizim için asıl örneğin Avrupa Birliği ile geleceğimizi doğru planlamaktı. Bunu eski liderlerle yaptığım görüşmelerde defalarca dile getirdim. Özel bir beklentimiz yok dedim” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan ve AB arasında son olaylara kadar hiçbir sorunun olmadığını dile getiren Aliyev, “Bu, Ermenistan ve Azerbaycan için öngörülen mali paketin hacmiyle de ilgili. Harap olan Azerbaycan için sadece 140 milyon euro, Ermenistan için ise 2.6 milyar euro tutarında bir mali paket öngörülmüş olmasına fazla şaşırdık. Bu bir adaletsizliktir. Hatta Aralık ayında Brüksel’de bir İtalyan gazeteciye verdiğim röportajda gazetecinin bana bunun ne kadar adil olduğunu sorduğunu söyleyebilirim. Demek istediğim, bunu söyleyen sadece ben değilim. Bu zaten Avrupa’da yaygın bir sorun. Bunu toplum içinde hep söyledim. Bu bir adaletsizlik ve bir açıklamaya ihtiyacımız var. Bu adaletsizliğe elbette sessiz kalmayacağız. Bu AB-Azerbaycan ilişkilerine fazla aka olumsuz etkisi olacak. Ermenistan’da biricik bir bina bile yıkılmadı. Lübnan büyüklüğündeki topraklarımız tamamen yok edildi. Bize sadece 140 milyon, onlara 2.6 milyar. Neye dayanarak, izah yapsınlar” dedi.

KAYNAK: İHA


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.