Afganistan’da devlet üniversiteleri açılıyor

Afganistan’da devlet üniversiteleri açılıyor

Taliban geçici hükümeti devlet üniversitelerinin yakın zamanda açılacağını bildirdi. Ülkedeki üniversiteler, Kovid-19 nedeniyle Taliban'ın ülkeyi ele geçirmesinden önce eğitime ara vermişti.

ABONE OL
13/01/2022 18:00
Afganistan’da devlet üniversiteleri açılıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Taliban geçici hükümetinin Yükseköğrenim Bakan Vekili Şeyh Abdulbaki Hakkani, başkent Kabil’de düzenlediği basın toplantısında, şu ana kadar devlet üniversitelerinin kapalı tutulmasının nedeninin ekonomik sorunlar olduğunu söyledi.

Ekonomik sorunların yakında çözüleceğini anlatım eden Hakkani, böylece devlet üniversitelerindeki eğitim ve öğretimin yeniden başlayacağını kaydetti.

Ülke genelinde 40 devlet ve 150 özel üniversite bulunduğunu hatırlatan Hakkani, halihazırda özel üniversitelerde eğitimin devam ettiğini dile getirdi.

“EĞİTİM SİSTEMİNİ DİĞER ÜLKELERLE REKABET EDECEK DURUMA GETİRECEĞİZ”

Hakkani, ülkedeki tüm eğitim kurumlarını standartlaştırma ve eğitim sistemini öbür ülkelerle rekabet edecek duruma getirme konusunda kararlı olduklarının altını çizdi.

Afganistan’da uluslararası standartlarda bir devlet üniversitesinin inşa edilmesi konusunda da çalışma yapıldığını aktaran Hakkani, “Ülkedeki tüm eğitim kurumları, şeriat ve İslami kurallara uymalıdır.” dedi.

Hakkani, bazı ülkelerin Afganistan’daki yükseköğretim alanında destek olma ve Afgan öğrencilere burs sağlama sözü verdiğini anlatım etti.

– ÜNIVERSİTELER, KOVİD-19 NEDENİYLE EĞİTİME ARA VERMİŞTİ

Öte yandan Hakkani, Eylül 2021’de düzenlediği basın toplantısında, “karma eğitim sisteminin, İslami ve milli değerlere aykırı olduğunu” savunmuştu.

Yer imkanı olan üniversitelerde yeni dönemde kız ve erkek öğrencilerin ayrı ayrı binalarda eğitim göreceğini belirten Hakkani, bina imkanı bulunmayan üniversitelerde ise kız ve erkek öğrencilerin farklı saatlerde okula gelip ders göreceğini kaydetmişti.

Afganistan’daki üniversiteler, Kovid-19 nedeniyle Taliban’ın ülkeyi ele geçirmesinden önce eğitime fasıla vermişti.

Taliban’ın Afganistan’ın kontrolünü ele geçirmesinin ardından Eylül 2021’de özel üniversiteler faaliyetlerine başlarken, devlet üniversiteleri kapalı kalmıştı.

KAYNAK: AA


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.