Avustralya’da COVID-19 pozitif hemşireler işe geri çağırıldı

Avustralya’da COVID-19 pozitif hemşireler işe geri çağırıldı

Avustralya’da enfekte hemşireler, sağlıklı personel ve COVID-19 olmayan hastalarla çalışıyor. Ciddi personel sıkıntısı nedeniyle geri çağrılan hemşirelerin sağlıklı çalışma arkadaşları “Bu bir risk” sözleriyle duruma tepki gösteriyor.

ABONE OL
05/01/2022 08:00
Avustralya’da COVID-19 pozitif hemşireler işe geri çağırıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avustralya’da hastane yöneticileri, Omicron salgını nedeniyle yaşanan personel sıkıntısı karşısında umutsuzca aka risk taşıyan önlemlere başvuruyor.

Personel sıkıntısı nedeniyle, Yeni Güney Galler’deki hastanelerde devlet sıhhat protokolleri ihlal edilerek COVID-19 pozitif hemşireler geri çağrılıyor.

Hemşirelerin semptom göstermemeleri halinde koruyucu gjysi giyerek çalışabilecekleri tavsiyesi yapılıyor.

Çalışma arkadaşları tepki gösterdi

Salgın nedeniyle 2 bin 500 sıhhat çalışanın izolasyondayken geri çağrılmalarına tepki çalışma arkadaşlarından geldi.

Çalışma arkadaşları öksürük, hapşırma semptomları gösteren hemşirelerin de işe geldiklerini vurguladı.

Sidney’deki bir hastanede, COVID-19 pozitif hemşirelerin yalnızca COVID-19 hastalarla ilgilendiği belirtiliyor.

Ancak öbür hastanelerde hemşireler, virüs taşıyan hemşirelerin enfekte olmayan hastaları tedavi ettiklerini ve testi negatif personel ile etkileşime girdiklerini söyledi.

Bir hemşire “Allah şu lahza hastanede enfekte olmayan her hastaya yardım etsin. Bu bir risk. Sağlıklı personel ve virüs taşımayan hastalarla çalışan pozitif hemşireler”

Yasaların ihlali anlamına geliyor

Yeni Galler’deki  sıhhat çalışanları için protokoller,  yedi gün boyunca tecrit edilmesi gereken yakın temas halindeki işçilere, asemptomatik olmaları ve işverenleri tarafından lüzumlu görülmesi halinde işe dönmelerine ruhsat vermek için gevşetilmişti.

Ancak bir Yeni Galler Sağlık sözcüsü, COVID-19 pozitif hemşirelerin bu muafiyet kapsamına girmediğini doğruladı.

“Testi pozitif çıkan sıhhat çalışanlarının evde tecrit etmeleri gerekiyor ve tecritten çıkana kadar işe dönmelerine ruhsat verilmiyor” dedi.

KAYNAK: GUARDİAN


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.