Belçika’da salgın sonrası yetişkinlerin üçte biri hayatından memnun değil

Belçika’da salgın sonrası yetişkinlerin üçte biri hayatından memnun değil

Belçika'da COVID-19 salgını nedeniyle yetişkinlerin üçte biri hayatından memnun değilken, bunun salgının başından bu yana kaydedilen en yüksek oran olması dikkati çekti.

ABONE OL
14/01/2022 23:00
Belçika’da salgın sonrası yetişkinlerin üçte biri hayatından memnun değil
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ülkenin Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü Sciensano, 13-23 Aralık 2021 döneminde 22 binden fazla şahıs arasında salgının psikolojik etkileriyle ilgili yaptığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, yetişkinlerin yüzde 21’i kendini depresyonda hissederken, yüzde 24’ü endişe bozukluğu yaşadığını, yüzde 34’ü ise hayatından memnun olmadığını bildirdi.

18-29 yaş aralığındaki kişilerin de yüzde 37’si söz konusu memnuniyetsizlik içinde olduğunu anlatım ederken, yetişkinlerin yüzde 28’i kendilerini “şiddetli yalnızlık içinde” tanımladı.

Projeyi yürüten uzman Stefaan Demarest, bu verilerin salgının ülkede başladığı günden bu yana rastlanan en yüksek oranlar olduğunu vurguladı.

EN FAZLA ETKİLENEN ÜLKELERİN BAŞINDA

Belçika, Avrupa’da nüfusuna oranla COVID-19 salgınından en fazla etkilenen ülkelerden biri oldu. Toplam 2,2 milyon civarı vaka görülen 11 milyon 400 bin nüfuslu ülkede, 28 bini aşkın şahıs salgın nedeniyle hayatını kaybetti.

Aşılama oranının nispeten yüksek olduğu Belçika’da nüfusun yüzde 76’sı tam aşılı. Ülkede yaşayanların yüzde 40’ı da takviye dozlarını da yaptırmış durumda. Belçika, aşılamanın hızlanmasıyla gevşettiği tedbirleri, 17 Kasım’dan itibaren aşamalı olarak sıkılaştırmıştı.

Hükümet, COVID-19 tedbirleri kapsamında sıhhat çalışanlarına 1 Nisan’dan itibaren aşı olmayı mecbur hale getirmişti.

Belçika’da restoran ve kafe gibi işletmelere girişlerde de COVID-19 sertifikası gösterme zorunluluğu bulunuyor.

Ülkede salgın tedbirlerine karşı sık sık gösteriler düzenleniyor.

 

KAYNAK: AA


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.