Eski Pentagon yetkilisi: ABD, Rusya ile savaşa hazır olmalı

Eski Pentagon yetkilisi: ABD, Rusya ile savaşa hazır olmalı

Pentagon'da Savunma Bakan Yardımcısı olarak görev yapan Evelyn Farkas, Rusya'nın yakında Ukrayna'yı işgal etmesinin mümkün olduğunu ve ABD'nin şimdiden Rusya ile savaşa hazır olması gerektiğini söyledi.

ABONE OL
13/01/2022 17:00
Eski Pentagon yetkilisi: ABD, Rusya ile savaşa hazır olmalı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2012-2015 yılları arasında Rusya, Ukrayna ve Avrasya için Savunma Bakan Yardımcısı olarak vazife yapan Evelyn Farkas Defence One isimli bir dergide makale kaleme aldı. Rusya’nın yakında Ukrayna’yı işgal etmesinin “olmama ihtimalinden fazla daha yüksek” olduğunu iddia etti.

ABD SAVAŞA HAZIR OLMALI

Moskova ile Washington arasında bu hafta gerçekleşecek diplomatik görüşmelerin muhtemelen başarısız olacağı ve ABD’nin şimdiden Rusya ile savaşa hazırlanıyor olması gerektiğini söyledi.

Farkas’a göre, Rusya uluslararası hukuka uymuyor ve eski Sovyet cumhuriyeti olan Kazakistan’daki son kitlesel protestolarla cesaretlendiriliyor.

Farkas, tüm bunların, Putin’in Ukrayna’yı işgal etmeyi planladığını her zamankinden daha olası hale getirdiğini iddia etti.

“Rusya yine galip gelirse, sadece Ukrayna konusunda değil, bu ülkenin sınırlarının fazla ötesindeki küresel düzenin geleceği bir krizde sıkışıp kalacağız. Sınırsız bırakılan Putin, hızlı hareket edecek, biraz toprak kapacak, kazanımlarını pekiştirecek ve 1991 öncesi tüm sınırları yeniden kurmak için gözünü bir sonraki uydu devlete dikecek”

RUSYA-ABD GERİLİMİ

Farkas’ın makalesi, ABD ve Rusya’dan üst düzey diplomatların, Moskova’nın Aralık ayında Washington’a sunduğu emniyet önerilerini görüşmek üzere bu hafta Cenevre’de buluştuğu sırada geldi.

Kremlin, ABD liderliğindeki askeri blok olan NATO’nun Rusya ile sınırlarını paylaşan iki ülke olan Ukrayna ve Gürcistan’a yayılmayacağına dair yazılı garanti istedi.

Bu arada Amerikalı yetkililer, Ukrayna yakınlarında olduğu iddia edilen Rus askeri yığınağıyla ilgili endişelerini dile getirdiler ve NATO üyeliği konusunda herhangi bir söz vermeyeceklerini söylediler.

KAYNAK: AA


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.