Filistinli Cena satrançta dünya şampiyonu olmaya hazırlanıyor

Filistinli Cena satrançta dünya şampiyonu olmaya hazırlanıyor

Filistin’de 3 defa satranç şampiyonu olan 12 yaşındaki Cena Ahmed Osman, Irak'ın başkenti Bağdat'ta mart ayında düzenlenecek Arap Satranç Şampiyonası'na hazırlanıyor.

ABONE OL
13/01/2022 22:00
Filistinli Cena satrançta dünya şampiyonu olmaya hazırlanıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Filistinli ufak kız Cena Ahmed Osman, turnuvada 13 yaş altı grupta ülkesini daha ileri bir pozisyona taşımayı ve dünya şampiyonluğu kazanmayı umuyor.

Satranç öğrenmeye sekiz yaşında başlayan Cena, Filistin Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen turnuvalar ve öbür yerel yarışmalarda aldığı birinciliklerin yanı dizi 3 kere Filistin şampiyonu oldu. Filistinli ufak kızın dört yıl içerisinde kazandığı fazla sayıda madalya ve kupa bulunuyor.

Cena’nın ailesi, imkanların kıtlığına rağmen kızlarının satranç için lüzumlu tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. Küçük kız, Tunuslu antrenör Eymen bin Behham’dan çevrimiçi eğitim alıyor. Okulunda da başarılı olan Cena, satranç koçu olmayı hedefliyor.

İşgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyindeki Nablus kentinde bulunan Mecdel Beni Fadıl bölgesinde yaşayan Cena, satrançta Arap dünyası ve dünya şampiyonu unvanını kazanmayı istediğini vurgulayarak, “hedefinin aka olduğunu ve bunun için gayret gösterilmesi gerektiğini” söyledi.

FİLİSTİN’İN ADINI DÜNYAYA DUYURMAK İSTİYORUM

Aldığı madalya ve kupaların yanında duran Cena, “Bu ödüllerden daha aka bir hedefim var; o da ülkemin adını tüm dünyada duyurmak” dedi.

İmkân ve ilgi eksikliği olduğuna işaret eden Cena, satrancı internette veya bazen de babası ile oynadığını anlattı:

“Bu oyunu babamdan öğrendim ve onunla oynamaya başladım. Yerel şampiyonluklar kazanmasına rağmen onu yendim. Bu oyun yoğunlaşma, sakinlik ve sabır istiyor. Bir saldırı planı yürütmek zekaya dayanır.”

Cena, “Keşfedilmesi ve geliştirilmesi gereken yeteneklerimiz olduğunu düşünüyorum ve bunun için hiçbir eksiğimiz yok” dedi.

“ŞAH-MAT SÖZÜNÜ DUYMAK İSTİYORUM”

Cena’nın babası Ahmed Osman, kızının oyunu kazanacak yeteneğe ve sakinliğe sahip olduğunu söyledi.

Kendisi bir buçuk yıl kaldığı İsrail hapishanelerinde gözaltında tutulduğu sırada satranç oynamayı öğrenen Osman, “Bir gün Cena’dan dünya şampiyonasında şah-mat ifadesini duymayı fazla istiyorum” diyor.

Kızının oyunu öğrendikten dört ay sonra ödüller toplamaya başladığına değinen Osman, Cena’nın Filistin Satranç Federasyonu tarafından Arap yarışmalarında Filistin’i temsil etmek üzere seçildiğini vurguladı.

ENGELLERE RAĞMEN KIZININ YANINDA

Kızının ilk Filistin şampiyonluğunu 2017’de kazandığına işaret eden Osman, 2017’de Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenen bir turnuvada Arap dünyasında 7’nci, 2018’de Tunus’ta düzenlenen bir turnuvada Arap dünyasında 8’inci ve 2019’da Ürdün’de Arap dünyasında yedinci olduğunun altını çizdi.

Osman, İsrail’in koyduğu engellere rağmen Arap şampiyonalarında kızına eşlik ettiğini:

“İsrail hapishanelerindeki eski bir tutuklu olarak seyahatlerim sırasında tacize uğruyorum. Ülkeden ayrılırken ya da geri dönerken ruhsat verilmeden önce yaklaşık yedi saat alıkonuluyorum. Buna rağmen Cena’nın Arap ya da uluslararası şampiyonalara katılmasında ısrarcıyım.”

 

KAYNAK: AA


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.