Hamas: Rusya’dan davet aldık, tek şartla katılacağız

Hamas: Rusya’dan davet aldık, tek şartla katılacağız

Hamas Filistin görüşmeleri için Rusya'dan davet aldıklarını ve "Filistin halk sabitelerinden herhangi birinden taviz verilmemesi ve gerçek bir siyasi katılım olmasının" tek şartları ile katılacaklarını açıkladı.

ABONE OL
12/01/2022 10:00
Hamas: Rusya’dan davet aldık, tek şartla katılacağız
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hamas Hareketi Siyasi Büro Üyesi ve Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Musa Ebu Merzuk, Filistin uzlaşısı görüşmelerine katılmak için Rusya’dan davet aldıklarını bildirdi.

Ebu Merzuk, televizyon kanalı Aksa’ya yaptığı açıklamada, bağlı bulunduğu Hareketin Filistin’in milli birliği ve dirliği için hiçbir daveti reddetmediğini söyledi.

Ebu Merzuk, bu davet için “Filistin kamu sabitelerinden herhangi birinden taviz verilmemesi ve gerçek bir siyasi katılım olmasının” biricik şartları olduğunu anlatım etti.

Filistin yönetimi ve Fetih Hareketine, öz eleştiri yapmaları ve yanlışlarını itiraf etmeleri çağrısında bulunan Ebu Merzuk, Fetih’in, Cezayir’in Filistinli gruplara hane sahipliği yapmak konusundaki davetine icabet etmediğini, Rusya’nın bu çağrısına da henüz olumlu yanıt vermediğini belirtti.

Filistin davasında 2007’den bu yana siyasi ve coğrafi bölünmüşlük nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Hamas Hareketi Gazze’de abluka altında kentin yönetimini üstlenirken, Mahmud Abbas önderliğindeki Fetih Hareketi ise oluşturduğu hükümetle Batı Şeria’da yönetimin başında bulunuyor.

Bu bölünmüş yapıya son verilmesi için atılan adımlar ve uzlaşı için yürütülen çalışmalardan uzun süredir sonuç alınamıyor.

KAYNAK: AA


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.