İklim krizi büyüyor: Kuzey Kutbu giderek ısınıyor

İklim krizi büyüyor: Kuzey Kutbu giderek ısınıyor

Kuzey Kutbu küresel ısınmanın tehdidi altında. İklim değişikliği, bölgedeki yaşam alanlarını yok ediyor, yaşayan topluluklar için risk oluşturuyor.

ABONE OL
13/01/2022 04:00
İklim krizi büyüyor: Kuzey Kutbu giderek ısınıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kuzey kutbu gezegenin geri kalanından iki ila dört kat daha hızlı ısınıyor. Bu ısınmanın önümüzdeki yıllarda daha da hızlanması bekleniyor.

Bu da, permafrost olarak bilinen donmuş toprak parçalarının çözülmesi ve bölgedeki ömür alanları için tehdidin iyice artması anlamına geliyor.

Verilere göre, 2050’ye kadar Arktik permafrost olarak bilinen bölgenin yüzde 70’i çözülebilir.

Permafrostun çözülmesini hızlandıran etkenler arasında küresel ısınmanın yol açtığı sıcakların yükselmesinin yanısıra, obruk oluşumu, toprak kaymaları ve sel gibi öngörülemeyen faktörler bulunuyor.

Permafrost üzerine inşa edilmiş bazı binaların yüzde 80’i hasarlı

Arktik permafrost, Kanada topraklarının yarısı ve Alaska’nın yüzde 80’i iç olmak üzere Kuzey Yarımküre’nin siyah yüzeyinin yaklaşık dörtte biri demek.

Rusya, Kuzey Amerika ve İskandinavya dahil, bu alanda yaklaşık beş milyon şahıs yaşıyor.

Ve iklim değişkliğinin yol açtığı çözülme ile ömür alanlarındaki bina ve otoyolların temelleri sarsılıyor, bölgedeki altyapıya ait boru hatları ziyan görüyor.

Rusya’da permafrost üzerine inşa edilmiş bazı binaların yüzde 80’i hasar görmüş durumda.

KAYNAK: TRTHABER


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.