İran’dan BM’ye ‘aidat borcu’ açıklaması: ABD yüzünden

İran’dan BM’ye ‘aidat borcu’ açıklaması: ABD yüzünden

Birleşmiş Milletler'e (BM) ödemek zorunda olduğu finansal katkı borcunu geciktirdiği için Genel Kurul'da oy hakkını kaybeden İran, borçlarının ABD'nin tek taraflı yaptırımları nedeniyle ödenemediğini duyurdu.

ABONE OL
13/01/2022 12:00
İran’dan BM’ye ‘aidat borcu’ açıklaması: ABD yüzünden
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, ülkesinin BM’deki rey kullanma hakkının askıya alınmasına ilişkin yazılı izah yaptı.

İran’ın BM’nin kurucu ve aktif bir üyesi olarak BM ve öbür uluslararası örgüt ve kuruluşlara üyelik aidatlarını tam ve zamanında ödemeyi taahhüt ettiğini aktaran Hatibzade, “Maalesef üst üste iki yıldır ABD’nin acımasız ve yasa dışı yaptırımları nedeniyle ülkemizin ödemelerinde sıkıntılar yaşanıyor.” ifadelerini kullandı.

Ülkesinin BM’ye borçlarını daha hızlı ödeyebilmek için güvenli bir kanal oluşturmaya çalıştığını anlatım eden Hatibzade, BM Genel Sekreterliğinin de biricik taraflı yaptırımlara maruz kalan ülkelerin özel durumunu dikkate alması gerektiğini kaydetti.

BM Genel Kurulu Başkanı Sözcüsü Paulina Kubiak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, BM üyesi 11 ülkenin örgüte olan ödemelerini geciktirdiğini, İran’ın da aralarında bulunduğu bu ülkelerden 8’inin bugün itibarıyla rey kullanma hakkını kaybettiğini açıklamıştı.

İran, önceki ABD Başkanı Donald Trump döneminde getirilen biricik taraflı bankacılık yaptırımları ve dolar bazlı işlemler yapmasının engellenmesi nedeniyle BM’ye ödemesi gereken finansal katkı borcunu transfer edemediği için Genel Kurul’daki rey kullanma hakkını Ocak 2021’de de kaybetmişti.

Tahran yönetimi, Haziran 2021’den ABD’nin yaptırımları nedeniyle Güney Kore’de dondurulmuş olan mal varlığını kullanarak ödemeyi yapmış ve rey hakkını geri kazanmıştı.

KAYNAK: AA


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.