Macron: Kovid-19 aşısı olmayanların canını sıkmak istiyorum

Macron: Kovid-19 aşısı olmayanların canını sıkmak istiyorum

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Kovid-19 aşısını yaptırmayanlara sosyal hayatı kısıtlayarak baskı uygulayacaklarını bildirdi.

ABONE OL
05/01/2022 15:00
Macron: Kovid-19 aşısı olmayanların canını sıkmak istiyorum
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Le Parisien gazetesine verdiği demeçte, Kovid-19 aşısının mecbur olmayacağını, mecbur tutulması halinde aşılanmayanlara karşı uygulanacak cezayı belirlemenin zor olacağını aktardı.

Aşılı olmayanlar üzerinde sosyal hayatı kısıtlayarak baskı kurduklarını anlatım eden Macron, yetişkinlerin yüzde 90’dan fazlasının aşılandığı bilgisini paylaştı.

Macron, “(Kovid-19) Aşısını yaptırmayanların canını fazla sıkmak istiyorum. Bunu sonuna kadar yapmaya devam edeceğiz. Strateji bu. Onları cezaevine göndermeyeceğim, zorla aşılamayacağım. Ancak 15 Ocak’tan itibaren restorana gidemeyeceksiniz, (kafede) kahve içemeyeceksiniz, tiyatro ve sinemaya gidemeyeceksiniz” ifadelerini kullandı.

SÖZLERİ TEPKİ ÇEKTİ

Sağcı Cumhuriyetçilerin Senato’daki lideri Bruno Retailleau “Hiç bir sıhhat acil durumu bu sözleri meşru kılamaz. Emmanuel Macron Fransızları sevmeyi öğrendiğini söylüyor fakat onlardan nefret etmeyi seviyor gibi görünüyor” dedi.

Aşırı sağcı önder Marine Le Pen ise Twitter hesabında “Bir Cumhurbaşkanı bunu söylememeli. Emmanuel Macron makamına yakışmıyor” dedi.

Bu arada solcu siyasetçi Jean-Luc Melenchon da Macron’ın sözlerini “müthiş bir itiraf” diye tanımladı.

Melenchon “Aşı pasaportlarının, bireysel özgürlüklere karşı toptan bir cezalandırma olduğu net” dedi.

Fransa’da Ulusal Meclis’te Kovid-19 sıhhat kartını aşı kartına dönüştürecek yeni yasa tasarısı görüşülüyor. Tasarıya göre kafe, restoran, müze, tiyatro ve sinema salonları gibi belli mekanlara girişlerde sadece aşıların tamamlandığını gösteren vesika istenecek ve test artık geçerli olmayacak.

Hükümet, tasarının 15 Ocak’a kadar yasalaşmasını hedefliyor.


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.