NATO-Rusya Konseyi toplanıyor

NATO-Rusya Konseyi toplanıyor

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO-Rusya Konseyi Toplantısı'nın 12 Ocak'ta yapılacağını bildirdi. Stoltenberg, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 12 Ocak'taki toplantıda, Avrupa'nın güvenliğinin ele alınacağını duyurdu.

ABONE OL
05/01/2022 05:00
NATO-Rusya Konseyi toplanıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ukrayna içinde ve çevresindeki durum, askeri faaliyetlere ilişkin meseleler, karşılıklı şeffaflık ve risk azaltma meselelerinin görüşüleceğini belirten Stoltenberg, “Anlamlı diyaloğa yönelik bir gündem hepimizin çıkarınadır.” mesajını verdi.

Bu kapsamda Ukrayna içinde ve çevresindeki durum, askeri faaliyetlere ilişkin meseleler, karşılıklı şeffaflık ve risk azaltma meselelerinin görüşüleceğini belirten Stoltenberg, “Anlamlı diyaloğa yönelik bir gündem hepimizin çıkarınadır.” ifadesini kullandı.

Rus ordusunun Ukrayna sınırında son aylarda yaptığı askeri tahkimat sonrası NATO ile Rusya arasında gerginlik artmış, ilişkiler Soğuk Savaş sonrası en düşük seviyeye gerilemişti.

NATO, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırgan tutum göstermesi halinde bunun “ciddi sonuçları ve ağır bedeli” olacağı uyarısında bulunmuştu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ABD Başkanı Joe Biden ile 30 Aralık’taki telefon görüşmesinde, yaptırım uygulanması durumunda ilişkilerin kopacağı uyarısı yaptığı bildirilmişti.

NATO-RUSYA KONSEYİ

NATO-Rusya Konseyi, 2002’de Roma’da düzenlenen NATO-Rusya Zirvesi’nde istişare, uzlaşı, amel birliği, ortak karar ve ortak fiil mekanizması olarak kuruldu.

Rusya’nın 2014’te Kırım’ı yasa dışı ilhakı sonrasında NATO, Konsey faaliyetleri iç olmak üzere Rusya ile tüm amel birliklerini durdurdu. Ancak müttefikler, Konseyde iletişim kanallarının aleni tutulmasını kararlaştırdı. Bu dönemden sonra NATO-Rusya Konseyi 2016 ve 2017’de 3’er kez, 2018 ve 2019’da ise 2’şer kere toplandı.


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.