Pakistan Taliban’ının önde gelen bir lideri öldürüldü

Pakistan Taliban’ının önde gelen bir lideri öldürüldü

Pakistan Talibanı’nın önde gelen bir lideri, ordunun militan gruba karşı 2014 yılında başlattığı büyük operasyondan bu yana firarda olduğu Afganistan'da operasyonla öldürüldü.

ABONE OL
11/01/2022 20:00
Pakistan Taliban’ının önde gelen bir lideri öldürüldü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Üst düzey bir emniyet görevlisi,  Afganistan’ın doğusundaki Nangarhar vilayetinde yasaklı Pakistan Taliban hareketinin sözcüsü Muhammed Horasani’nin öldürüldüğünü söyledi. Horasani’nin kim yada nasıl öldürüldüğü hakkında izah yapmayan görevli, “Afganistan’dan onu nasıl bulup öldüreceğimiz konusunda bilgi topluyorduk” ifadelerini kullandı.

Nangarhar’daki Afgan yetkililer ise AFP’ye yaptıkları açıklamada, iddiaların kontrol edildiğini söyledi.

Horasani’nin ölümü, Pakistan Taliban hareketinin bir öbür üst düzey liderinin Afganistan’da saklandığı bir eve düzenlenen insansız hava aracı (İHA) saldırısından kurtulmasından haftalar sonra yaşandı.

Afganistan’dan kaçışını anlatan Eşref Gani: Onlara güvenmekte hata ettim

Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

Afgan Talibanı ile aynı kökleri paylaşan müstakil bir hareket olan Pakistan Talibanı, 2007’de kurulmasının ardından kanlı eylemler gerçekleştirdi.

Pakistanlı yetkililer, gerçek adı Halid Balti olan Horasani’nin askeri harekâtın ardından Afganistan’a kaçmadan önce Kuzey Veziristan’da bir ‘eğitim kampı’ oluşturduğunu bildirdi.


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.