Rusya ABD’den yardım istemişti: İki ülke arasında flaş REvil anlaşması!

Rusya ABD’den yardım istemişti: İki ülke arasında flaş REvil anlaşması!

Ukrayna birkaç saat önce bazı hacker grupları tarafından siber saldırıya uğramıştı. Gözler Rusya'ya çevrilirken Rusya Federal Güvenlik Servisi ise hackerlerin yakalanması için ABD'den yardım istemişti.

ABONE OL
15/01/2022 20:00
Rusya ABD’den yardım istemişti: İki ülke arasında flaş REvil anlaşması!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD’nin de talebiyle söz konusu REvil adı verilen küme çökertildi. Konuyla ilgili izah yapan NATO, Rusya ile Ukrayna’nın bir siber emniyet anlaşması imzalayacağını duyurdu.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), uluslararası hacker grubu “REvil” üyelerinin ABD’nin talebiyle gözaltına alındığını ve grubun çökertildiğini duyurdu. FSB’den yapılan yazılı açıklamada, ABD makamlarının, REvil hacker grubunun uluslararası şirketlere yönelik siber saldırıları konusunda Rus makamlarına bilgi verdikleri belirtildi.

OPERASYONUN SONUÇLARI HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ

Verilen bilgilerin ardından Rus makamlarının harekete geçtiği bilgisine yer verilen açıklamada, “Rusya’da, REvil grubuna yönelik operasyonda küme üyeleri gözaltına alınırken küme çökertilmiştir. ABD makamları, operasyonun sonuçları hakkında bilgilendirilmiştir.” denildi.

BAZI KRİPTO PARALAR ELE GEÇİRİLDİ

Açıklamada, operasyon neticesinde 426 milyon ruble, 600 bin dolar, 500 bin avro, muhtelif bilgisayar ekipmanlarıyla bazı kripto cüzdanların ele geçirildiği kaydedildi.

NATO’DAN AÇIKLAMA

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna’nın devlet kurumlarının siber saldırıya uğraması hakkında izah yaptı. Saldırıları güçlü şekilde kınadığını belirten Stoltenberg, NATO’nun Brüksel’deki siber emniyet uzmanlarının Ukraynalı uzmanlarla mevcut siber faaliyetler hakkında bilgi alışverişi yaptığını kaydetti.

ANLAŞMA İMZALANACAK

Ayrıca Ukrayna’daki NATO uzmanlarının da Ukrayna makamlarına sahada destek verdiğini aktaran Stoltenberg, “Önümüzdeki günlerde NATO ve Ukrayna, NATO’ya ait ‘kötü amaçlı yazılım paylaşma platformuna’ Ukrayna’nın erişimini de içeren, geliştirilmiş siber işbirliği hakkında bir pakt imzalayacak” ifadesini kullandı.

SALDIRIYA UĞRAMIŞTI

Ukrayna’da Dışişleri Bakanlığının da aralarında olduğu bazı kurumların internet siteleri siber saldırıya uğramıştı. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, geniş kapsamlı bir siber saldırı nedeniyle kendi bakanlıklarının ve bazı kamu kurumlarının internet sitelerinin çalışmadığını bildirmişti.

KAYNAK: AA


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.