Taliban, maaşları ‘buğdayla’ ödeyecek

Taliban, maaşları ‘buğdayla’ ödeyecek

Ekonomik krizle boğuşan Afganistan'da Taliban, "buğdayla maaş ödeme" programının kapsamını genişleteceğini açıkladı.

ABONE OL
12/01/2022 18:00
Taliban, maaşları ‘buğdayla’ ödeyecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Taliban’dan salı günü yapılan açıklamada başkent Kabil’de hayata geçirilen “İş Karşılığında Buğday Projesi”nin artık ülke genelinde de uygulanacağı belirtildi.

Tarım Bakanlığı’nda Yönetim ve Maliye Bakanı Yardımcısı Fazıl Bari Fazlı, “Halkımıza elimizden geldiğince yardım etmeye hazırız” dedi.

ABD birliklerinin ülkeden çekilmesi ve Taliban’ın 15 Ağustos 2021’de kontrolü ele geçirmesiyle ülkede halihazırda yaşanan insani ve ekonomik kriz daha da derinleşmişti.

Ayrıca ABD tahliye sonrası Afganistan’ın uluslararası bankalardaki hesaplarını bloke etmiş, Afganistan Merkez Bankası’ndaki yaklaşık 9 milyar doları da dondurmuştu.

Eski senatörden Erdoğan’a yardım çağrısı: Türkiye arabuluculuk yapsın

Taliban’ın Dışişleri Bakan Vekili Muttaki, Taliban’ın hariç siyaset hedeflerini anlattı

Taliban, Afgan halkına yardım etmesi için dünyaya seslendi

Taliban yönetiminden ‘dijital para’ hamlesi

Taliban, buğdayla maaş ödeme projesini ilk kere ekimde duyurmuş, Kabil’de çalışacak işçilerin her birine günlük 10 kilogram, mühendislereyse 16,5 kilogram buğday verileceğini açıklamıştı.

Independent Türkçe’nin haberine göre Taliban yönetimi Kalkınma Ajansı Başkan Yardımcısı Rıyazettin Şerifi, projenin iki ay süreceğini ve 40 bin yoksul kişiye istihdam sağlanacağını söylemişti.

Ülkede maaşların ödenmesi amacıyla kullanılan buğday, Hindistan tarafından devrik Eşref Gani yönetimine bağışlanan stoklardan karşılanıyor.

Fazlı, Pakistan’dan halihazırda 18 ton buğday aldıklarını ve 37 bin ton daha gönderilmesi için anlaştıklarını belirtirken, Hindistan’la da 55 ton daha buğday bağışı için görüşmelerin sürdürüldüğünü bildirdi.

Öte yandan yetkili, yeni bağışlanan buğdaylarının ne kadarının insanı yardım ve maaşların ödenmesi için kullanılacağına dair bir açıklamada bulunmadı.

Salı günü Birleşmiş Milletler, Afganistan’a 4,4 milyar dolarlık insanı yardım yapılacağını açıklamıştı.

ABD Başkanı Joe Biden da ülkeye 308 milyon dolar daha yardım gönderileceğini duyurmuştu.


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.