YPG’nin çevreye zulmü: Masumları katlettikleri yetmedi, doğayı da katlettiler

YPG’nin çevreye zulmü: Masumları katlettikleri yetmedi, doğayı da katlettiler

Suriye'nin Kamışlı ilçesinde PKK/YPG'ye ait ilkel petrol kuyularının çevreye verdiği zarar, AFP foto muhabiri tarafından görüntülendi

ABONE OL
13/01/2022 20:00
YPG’nin çevreye zulmü: Masumları katlettikleri yetmedi, doğayı da katlettiler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Suriye’de binlerce masumu katleden, yüzbinlerce kişiyi evinden ederek kontrol ettiği bölgelerin demografik yapısını bozan terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG, ilkel petrol kuyularıyla çevreye aka zararlar veriyor.

AFP foto muhabiri Delil Süleyman, Kamışlının doğusunda PKK/YPG kontrolünde bulunan Kahtaniye’de örgütün işlettiği ilkel petrol kuyularını görüntüledi.

ABD, Haseke’de terör örgütü YPG/PKK’ya petrol rafinerisi kuruyor

ABD PKK/YPG’nin işgalindeki petrol sahalarına takviye gücü gönderdi

Fotoğraflarda PKK/YPG’nin çevreye verdiği ziyan gözler önüne serildi.

Bununla da yetinmeyen örgütün, çektiği fotoğraflar nedeniyle Süleyman’ın işini yapmasına mani olduğu belirtildi.

Örgütün Süleyman’ı gözaltına aldığı, sonrasında tehdit ederek bölgeden uzaklaştırdığı aktarıldı.

SİVİLLERİN SAĞLIĞINI TEHLİKEYE ATIYOR

Suriye’de Deyrizor ve Haseke illerinde terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgeler, petrol ve tabii gaz açısından Suriye’nin en zengin enerji kaynaklarına sahip.

Irak sınırına yargıç Deyrizor, ülkenin en aka enerji kaynaklarına hane sahipliği yaparken kenti ikiye bölen Fırat Nehri’nin doğusu Suriye’nin en aka petrol sahalarını oluşturan 11 yatağı barındırıyor.

Petrol zengini Deyrizor’da yoksulluk içinde yaşayan Arapları bu zenginlikten mahrum bırakan terörist elebaşları ise ilkel yollarla çıkardıkları ham petrolü satarak aka gelir elde ediyor.

Ülkedeki petrol kaynaklarının yüzde 70’inden fazlasına ipotek koyan YPG/PKK’nın işgalindeki bölgelerde tam donanımlı çağdaş ekipmanlara sahip rafinelerin bulunmaması nedeniyle ham petrolden ilkel yollarla benzin ve mazot üretiliyor.

KANSER HASTALIKLARI ARTTI

İlkel yollarla işletilen bu tesisler sadece havayı ve ziraat arazilerini kirletmemekle kalmayıp bölge halkının sağlığını da riske atıyor.

Güvenlik endişesiyle Deyrizor’da çalıştığı sıhhat merkezinin yeri ve ismi gizli tutulan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet el-Hasan (takma isim) söz konusu tesislerden kaynaklı hava kirliliği nedeniyle bölgede göğüs ve kanser hastalıklarının arttığını söylüyor.

KAYNAK: HABER7, AA


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.