Yunanistan Başbakanı: ABD’nin desteğini çekmesi önemli değil

Yunanistan Başbakanı: ABD’nin desteğini çekmesi önemli değil

Yunanistan Başkanı Kiryakos Miçotakis, ABD'nin Doğu Akdeniz Boru Hattı'ndan desteğini çekmesinin, Yunanistan için "önemli olmadığını" söyledi.

ABONE OL
14/01/2022 20:00
Yunanistan Başbakanı: ABD’nin desteğini çekmesi önemli değil
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANT1 televizyon kanalına konuşan Yunanistan Başkanı Kiryakos Miçotakis, ABD’nin EastMed’den desteğini çekmesine ilişkin soruyu, “Bunun fazla önemli olduğunu düşünmüyorum” şeklinde yanıtladı.

EastMed’in bir yatırım projesi olduğuna işaret eden Miçotakis, projenin sürdürülebilir olup olmadığına, piyasanın karar vereceğini ileri sürdü.

Miçotakis, Mısır’dan Yunanistan’a sıvılaştırılmış tabii gaz taşınmasına ve Mısır’da güneş enerjisinden elde edilecek elektriğin Yunanistan ve Avrupa’ya satılmasına ilişkin projeleri EastMed’e alternatif olarak değerlendirdi.

İLK TESLİMAT GELECEK HAFTA

Ülkenin “caydırıcı gücünü”, mali imkanlar çerçevesinde daimi artırmakla yükümlü olduğunu söyleyen Miçotakis, “İlk Rafaleler gelecek hafta ülkemize gelecek” diye konuştu.

Miçotakis, Yunan Deniz Kuvvetlerinin silahlanma programında da önemli gelişmeler olacağını belirterek konuya ilişkin duyuruların, yakın bir tarihte yapılacağını kaydetti.

Ekonomik kriz nedeniyle Silahlı Kuvvetlere yapılan yatırımların 10 yıldır aksadığını anlatım eden Miçotakis, ordunun gelecek 30 yıl için güçlendirileceğini anlatım etti.

“ERDOĞAN İLE GÖRÜŞEBİLİRİM”

Türkiye ile diyalog kapısının aleni olduğunu söyleyen Miçotakis, “Diyalog kapısı aleni ve benim Cumhurbaşkanı Erdoğan ile kişisel görüşme olasılığım her zaman var” dedi.

Türkiye ve Yunanistan’ın komşu olduklarını vurgulayan Miçotakis, “Sonsuza kadar komşu olacağız, coğrafya bizi beraber yaşamaya mahkum ediyor. İş birliği ya da gerilim yolunu seçmek Türkiye’nin elinde. Biz iki ihtimale de hazırız” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.