Yunanistan’a soğuk duş! Ülke basını manşetlere taşıdı, ABD’nin mesajındaki Türkiye detayı
  • Bursamız.com
  • Gündem
  • Dünya
  • Yunanistan’a soğuk duş! Ülke basını manşetlere taşıdı, ABD’nin mesajındaki Türkiye detayı

Yunanistan’a soğuk duş! Ülke basını manşetlere taşıdı, ABD’nin mesajındaki Türkiye detayı

Son dakika haberi: ABD'nin, Doğu Akdeniz'den çıkarılacak gazın Kıbrıs üzerinden Yunanistan'a, oradan da İtalya'ya ulaştırılmasını hedefleyen EastMed projesinden desteğini çekmesi, Yunanistan'da paniğe yol açtı.

ABONE OL
12/01/2022 23:00
Yunanistan’a soğuk duş! Ülke basını manşetlere taşıdı, ABD’nin mesajındaki Türkiye detayı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son dakika haberi… ABD’nin “Doğu Akdeniz Doğalgaz Boru Hattı Projesi” (EastMed) girişiminden desteğini çekmesi Yunan kamuoyunda hayal kırıklığına yol açtı. Birçok yayın organında, ABD’nin Doğu Akdeniz Doğalgaz Boru Hattından desteğini çektiğine ilişkin haberler yer alırken, “Jeopolitik bir fiyasko”, “ABD, EastMed’i sabote ediyor” gibi başlıklar öne çıktı.

Yunan basınının hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberlerde, ABD’nin, Doğu Akdeniz Doğalgaz Boru Hattına ilişkin çekincelerini gayriresmi bir yazı ile (non paper) Yunanistan, İsrail ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) ilettiği bildirildi. ABD’nin dile getirdiği çekinceler arasında projenin ekonomik açıdan sürdürülebilir olmaması ve çevresel hassasiyetlere uzak olması gösterildi.

ABD’NİN MESAJINDAKİ ‘TÜRKİYE’ DETAYI

Konuya ilişkin haberlerde, Washington’ın Yunanistan’a gönderdiği yazıda, projenin Türkiye ile bölgede gerginliğe sebep olduğuna da dikkat çekildiği anlatım edildi. ABD’nin ilgisinin bölgedeki elektrik temelli projelere kaydığı belirtilerek, ABD’nin bölgedeki öbür ortak projeleri desteklemeye devam edeceği ileri sürüldü.

Kathimerini gazetesinin haberinde, projenin ekonomik açıdan sürdürülebilirliğine ilişkin şüphelerin daha önce de dile getirildiğine dikkat çekilerek, “EastMed boru hattının sürdürülebilirliğinden şüphe etmek diplomatik alanda Ankara’nın üzerinden bir baskı unsurunu azaltmaktır ve (Güney) Lefkoşa’yı enerji alanındaki taktiğini yeniden belirlemek zorunda bırakır.” yorumuna yer verildi.

Gazetede yer verilen enerji uzmanı Mihail Mirianthis’e ait yorumda ise “bu birden hareketin” Yunanistan ve ABD arasında 2021’de imzalanan Karşılıklı Savunma İş birliği Anlaşması’na ilişkin soru işaretleri doğurduğu anlatım edilerek, sadece Yunanistan’ın değil, İsrail ve GKRY’nin de enerji ve öbür alanlardaki çıkarlarının etkilendiği kaydedildi.

Gazetecilerin konuya ilişkin sorunlarını yanıtlayan Yunanistan Hükümet Sözcüsü Yannis İkonomu, Doğu Akdeniz Boru Hattı projesine ilişkin nihai kararda pazarın belirleyici olacağını söylemişti. Yunanistan’ın bu projede müstahsil olmadığını vurgulayan İkonomu, Yunanistan’ın Doğu Akdeniz boru hattından müstakil bir şekilde de önemli bir enerji kavşağı olabileceğini savunmuştu.

Doğu Akdeniz’den çıkarılacak gazın Kıbrıs üzerinden Yunanistan’a, oradan da İtalya’ya ulaştırılmasını hedefleyen “EastMed” projesine ilişkin anlaşma, Atina’da Ocak 2020’de düzenlenen bir törenle Yunanistan, İsrail ve GKRY arasında imzalanmıştı.

Dönemin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy ise Ankara’nın projeye olan tepkisini “Doğu Akdeniz’de en uzun kenar şeridine sahip olan Türkiye’yi ve Kıbrıs Adası’nın tabii kaynakları üzerinde eşit haklara sahip olan Kıbrıs Türklerini yok sayan hiçbir proje başarılı olamayacaktır.” sözleri ile anlatım etmişti

KAYNAK: AA


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.