Öğretmenlik Meslek Kanunu Meclis’te

Öğretmenlik Meslek Kanunu Meclis’te

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, öğretmenlere verilecek 3600 ek göstergenin 15 Ocak 2023'te yürürlüğe gireceğini açıkladı.

ABONE OL
14/01/2022 08:00
Öğretmenlik Meslek Kanunu Meclis’te
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ünal, dün Meclis’te yaptığı basın açıklamasında Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun imzaya açıldığını ve ilk imzacısı Konya Milletvekili Orhan Erdem olmak üzere teklifin bugün Meclis’e sunulacağını söyledi. Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu çıkararak Türk Milli Eğitim sisteminde önemli bir adım atacaklarını anlatım eden Ünal, “TBMM, öğretmenlerimize karşı bu aka sorumluluğunu yerine getiriyor” dedi. Teklifle ilgili bilgi veren Ünal, şunları kaydetti:

Özelleri kapsamayacak

“Öğretmenlikte 10 yılını doldurmuş öğretmenlerimize uzman öğretmenlik imkânı getiriyoruz. Eğitimlerinin sonunda yapılacak sınavdan başarıyla geçen öğretmenlerimiz uzman muallim olacak. Böylece hem bir radde alacaklar hem de maaşlarında bin lira artış olacak. Öğretmen, şayet meslekte 10 yılını tamamlamış ve yüksek lisansını da bitirmişse bu durumda sınava girmeden ‘uzman’lık hakkını kazanacak. 10 yıllık uzman öğretmenler ise başöğretmenlikle ilgili eğitimlerini tamamlayıp sınavdan başarılı oldukları takdirde başöğretmen olacaklar ve gene ilave bir radde alacaklar. Dolayısıyla maaşlarında toplamda 2 bin TL bir artış olacak. Doktorasını tamamlamış uzman öğretmenlerimiz başöğretmenlik sınavından muaf tutulacak. Birinci derecedeki öğretmenlerimizin ilave göstergelerini 3000’den 3600’e çıkarıyoruz. Sözleşmeli öğretmenlikte ise 3+1 zorunlu hizmet hariç özlük haklarında önemli iyileştirmeler gerçekleştiriyoruz.”

Ünal, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlere yönelik maaş artışının yalnızca kamuda çalışan öğretmenlere yönelik olduğunu; özel okullarda çalışanları kapsamadığını söyledi.

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda, eğitimle ilgili öbür kanunlara atıflar yapıldığını belirten Ünal, teklifin yekün 12 maddeden oluştuğunu anlatım etti. Ünal, 3600 ilave gösterge ile ilgili ise “Çalışma Bakanlığı’nın öbür mesleklerle ilgili 3600 ilave gösterge çalışmasını 2022’de tamamlamasını bekliyoruz. O nedenle öğretmenler için yaptığımız düzenlemenin yürürlüğünü de 15 Ocak 2023’e bırakıyoruz” diye konuştu.

‘Herhalde özür dileyecektir’

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 4-6 yaş grubuna yönelik Kuran kursları ve Milli Eğitim Şûrası’na verdiği önergeyi “Orta Çağ zihniyeti” olarak nitelendirmesiyle ilgili soru üzerine Ünal, “Sayın Özgür Özel’e Kayıp Aydınlanma ve Thomas Bauer’in kitaplarını öneriyorum. Maalesef Türkiye’de İslam’la ilgili bir Orta Çağ karanlığı safsatası var. Bu sözler bizim kültürümüz, tarihimiz, inancımız için son radde incitici. Bu konuda herhalde bir özür dileyecek ve sözlerini tavzih edecektir” dedi.


    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.