Erken seçim gündemi sıcaklığını korurken YSK seçime girebilecek siyasi partileri belirledi
  • Bursamız.com
  • Gündem
  • Erken seçim gündemi sıcaklığını korurken YSK seçime girebilecek siyasi partileri belirledi

Erken seçim gündemi sıcaklığını korurken YSK seçime girebilecek siyasi partileri belirledi

ABONE OL
15/01/2022 13:30
Erken seçim gündemi sıcaklığını korurken YSK seçime girebilecek siyasi partileri belirledi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), Resmi Gazete’nin bugünkü mükerrer sayısında yayımlanan kararında, 298 sayılı “Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun” ile 2820 sayılı “Siyasi Partiler Kanunu”nun ilgili maddelerine göre, 1 Ocak’tan en az 6 ay öncesi itibarıyla illerin en az yarısında örgüt kurdukları ve aka kongrelerini yaptıkları saptanan 24 siyasi partinin seçimlere katılma yeterliliği bulunduğu anlatım edildi.

SEÇİME GİREBİLECEK 24 PARTİ

Kararda, bu partilerin Adalet ve Kalkınma Partisi, Anavatan Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi, Demokrat Parti, Demokratik Sol Parti, Emek Partisi, Gelecek Partisi, Genç Parti, Halkların Demokratik Partisi, Hür Dava Partisi, İYİ Parti, Millet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Muhafazakar Yükseliş Partisi, Saadet Partisi, Sol Parti, Türkiye İşçi Partisi, Türkiye Komünist Hareketi, Türkiye Komünist Partisi, Vatan Partisi ve Yeniden Refah Partisi olduğu belirtildi.

İNCE VE SARIGÜL’ÜN PARTİSİ LİSTEDE YOK

Türkiye’de bulunan 121 siyasi partiden 24’ü seçime girme hakkına sahip olurken, Muharrem İnce’nin liderliğinde kurulan Memleket Partisi ve Mustafa Sarıgül’ün Türkiye Değişim Partisi listede yer almadı.

SEÇİM KURULLARI YENİLENECEK

Ayrıca YSK’nin vilayet ve ilçe seçim kurulları ile Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulunun kurum temel ve ilkeleri belirlenmesine ilişkin kararı, Resmi Gazete’nin bugünkü mükerrer sayısında yayımlandı. Kararda, bu kurulların iki yıllık vazife sürelerinin bu ay dolması nedeniyle 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun gereği, ocak ayının son haftası içinde iki yıl süre ile vazife yapmak üzere yeniden kurulların oluşturulmasının gerektiği belirtildi. Bu nedenle vilayet ve ilçe seçim kurullarıyla Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulunun, 298 sayılı Kanun’un 15, 18 ve 19. maddelerinde yazılı usullere göre iki yıl süre için yeniden kurulmalarına karar verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Test ve Eğitim Gemisi TCG Ufuk’un Hizmete Giriş Töreni’nde konuştu: (1)

Son dakika haber… KKTC Başbakanı Faiz Sucuoğlu’ndan, AA’ya özel açıklamalar Açıklaması

Son dakika haberleri… KKTC Başbakanı Sucuoğlu: “Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bilhassa Mavi Vatan’daki aktif politikası bizleri fazla rahatlattı”

AA / Burcu Çalık Göçümlü – Son Dakika Haberleri


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.