Hatanın bedelini İstanbullular ödeyecek! Suda 5 yıldır eksik yazılan KDV’ler yeni faturalara yansıtılacak
  • Bursamız.com
  • Gündem
  • Hatanın bedelini İstanbullular ödeyecek! Suda 5 yıldır eksik yazılan KDV’ler yeni faturalara yansıtılacak

Hatanın bedelini İstanbullular ödeyecek! Suda 5 yıldır eksik yazılan KDV’ler yeni faturalara yansıtılacak

ABONE OL
14/01/2022 11:25
Hatanın bedelini İstanbullular ödeyecek! Suda 5 yıldır eksik yazılan KDV’ler yeni faturalara yansıtılacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Su Ve Kanalizasyon İdaresi ( İski ), bakım bedeli üzerinden 5 yıldır noksan yazılan KDV’leri faturalara yansıtarak, abonelerden öğrenim edileceğini açıkladı.

SAYIŞTAY EKSİKLİK TESPİT ETTİ

İski’den yapılan yazılı açıklamada, Sayıştay Başkanlığı Denetim Raporu ve İstanbul Vergi Denetim Başkanlığının inceleme raporu sonucunda, 2016-2017-2018-2019-2020 yıllarında öğrenim edilen “bakım bedeli” üzerinden alınan KDV’nin tahakkukunun noksan yapıldığının tespit edildiği belirtildi.

PARALAR BAKANLIĞA AKTARILACAK

Yine aynı raporlarda, 2019-2020-2021 yıllarında İstanbullulara “insani ab hakkı” kapsamında ücretsiz olarak verilen suya da, emsal bedel üzerinden KDV hesaplanarak beyan verilmesi gerektiği anlatım edilen açıklamada, “Bu sebeplerle bahse konu KDV’lerin fark tutarı abonelerin faturasına geçmiş devre borcu olarak yansıtılacak ve öğrenim edilen bu bedeller Hazine ve Maliye Bakanlığı’na aktarılacaktır.” denildi.

BAKANLIK’TAN AÇIKLAMA GELDİ

Konu hakkında bir izah da Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan geldi. İSKİ’nin duyurusundaki hususların gerçeği yansıtılmadığı belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“İSKİ’nin internet sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden 13.01.2022 tarihinde yapılan “Faturalara Yansıtılan KDV Farkı Hakkında Açıklama” duyurusunda yer meydan hususlar gerçeği yansıtmamaktadır. 3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanunun uygulanmasına ilişkin mevzuat hükümleri öteden beri mükellefler arasında fark yapılmaksızın uygulanmakta olup ilgili mevzuat kapsamında, İstanbul Su ve Kanalizasyon idaresi Genel Müdürlüğüne (İSKİ) özgü bir uygulama bulunmamaktadır. “

Ataşehir’deki 6 mahallenin bayındırlık planları kabul edildi

AA / Hasan Hüseyin Kul – Ekonomi Haberleri

Haberi Kaydet


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.