İBB meclisinde ortalık karıştı! Meclis üyeleri birbirlerinin üzerine yürüyünce oturuma ara verildi
  • Bursamız.com
  • Gündem
  • İBB meclisinde ortalık karıştı! Meclis üyeleri birbirlerinin üzerine yürüyünce oturuma ara verildi

İBB meclisinde ortalık karıştı! Meclis üyeleri birbirlerinin üzerine yürüyünce oturuma ara verildi

ABONE OL
13/01/2022 10:21
İBB meclisinde ortalık karıştı! Meclis üyeleri birbirlerinin üzerine yürüyünce oturuma ara verildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İbb Meclisi ocak ayı oturumlarının ikinci birleşimi Yenikapı’daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde toplandı. Toplantıya İBB Meclisi 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlık yaptı.

AK Partili Meclis Üyesi Muhammet Kaynar’ın 10 Ocak tarihli meclis oturumunda konut tahsisi ile ilgili bir tartışma sırasında “Tahsislerle ilgili gelen talebin tamamını okumadı. Aynı Bektaşilerin ayet okuması gibi yarısını okuyarak bu işi geçiştirmeye çalışıyorlar…” şeklindeki sözlerinin yeniden gündem olması nedeniyle oturumda kavga çıktı.

AK PARTİLİ ÜYE “DİL SÜRÇMESİ” DEDİ

CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, grubu adına Kaynar’ı kınayan bir izah yaptı. AK Parti Grup Sözcüsü Murat Türkyılmaz da konuyla ilgili İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun paylaşımı nedeniyle Kaynar’ın sosyal medyada linç edildiğini söyledi. Kaynar’ın bir lisan sürçmesi yaşadığını dile getiren Türkyılmaz “Muhammet bey bir fıkraya, menkıbeye işaret ederek meramını anlatmaya çalıştı. Dil sürçmesine mal bulmuş mağribi gibi atlamanın lüzumu yok. Siz çatlasanız da patlasanız da Muhammet bey hakikatleri söylemeye devam edecek” dedi.

“YEZİD” İDDİASI TANSİYONU YÜKSELTTİ

Bu sırada CHP’li Meclis Üyesi İnan Güney’in Kaynar’a “Yezid” dediği iddiasıyla tansiyon yükseldi. Sözlü tartışma kısa sürede kavgaya döndü. Meclis üyeleri birbirinin üzerine yürüdü. Gerilimin yatışmasının ardından AK Parti Grup Sözcüsü Faruk Gökkuş söz alarak Güney’e yönelik “Kendisi ihale usulsüzlüğü ile yargılanan bir arkadaş. Onun suçluluk psikolojisi ile bizim grubumuza dönerek ‘siz Yezid’in taraftarısınız, biz Hasan Hüseyin’in taraftarıyız’ dedi. Kimi kast ediyorsa özür dilemesi gerekir. Bu konular siyasi istismar meselesi olmamalı. Muhammet beyin söylediklerinin arkasındayız” şeklinde konuştu. Bu izah tepkiye sebep olunca oturumu yöneten Okul araya girerek “Muhammet bey özür diledi zaten. Arkasındayız derken onu kast ediyor” açıklaması yaptı.

“O FIKRA ALEVİ-BEKTAŞİLERİN HAKARET SAYDIĞI BİR FIKRA”

CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı da “Muhammet beyin söylediği şaka, bizim söylediklerimiz siyasi istismar oldu. Özürleri kabahatlerinden büyük. ‘Söylediklerinin arkasındayız’ diyorlar. O fıkra; Alevi-Bektaşi’lerin yüzyıllardır hakaret saydığı bir fıkra bunu bilmiyorlar. Siz söylediklerinin arkasında olmaya devam edin biz tüm toplumun haklarını savunmaya devam edeceğiz” diye konuştu. Meclis başkanı Okul da “Şaka değil sürç-i lisan olduğu söylendi ve özür dilendi zaten” dedi.

OTURUMA ARA VERİLDİ

Sözcü’de yer meydan habere göre; Gökkuş’un “Yezid” sözü nedeniyle özür dilenmesini yine istemesi üzerine Okul “Duymadım fakat bu ifadeyi kullandıysanız lütfen özür dileyin” diyerek CHP’li Meclis Üyesi İnan Güney’e söz verdi. Güney “Hiçbir kuvvet bana Muhammet beyden özür diletemez. Meclis üyeliğimi yakarım gene de özür dilemem. Kimse kimsenin inancını sorgulayamaz” çıkışında bulundu. Meclis yine gerildi ve meclis üyeleri birbiriniz üzerine yürüyerek tartışmaya başladı. Meclis oturumuna 10 dakika fasıla verildi. Meclis başkanı Okul, tartışan meclis üyelerini görüşmek üzere odasına çağırdı.

Bakan Soylu’nun “İBB bazı gazetecileri maaşa bağladı” sözlerine Murat Ongun’dan yanıt

Son Dakika! İçişleri Bakanı Soylu’dan İBB’ye yeni suçlama: Bazı gazetecilere ayda 30 bin lira maaş bağlamak sizi haklı çıkarmaz

Haberler.com – Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.