Kazakistan’dan dönenler kabus dolu anları böyle anlattılar

Kazakistan’dan dönenler kabus dolu anları böyle anlattılar

Kazakistan'ın en büyük şehri Almatı'dan THY'nin tahliye uçuşuyla İstanbul'a gelen Türkler, ülkede çıkan iç karışıklık nedeniyle çatışmaların ortasında yaşadıkları korku dolu anları anlattılar.

ABONE OL
12/01/2022 08:45
Kazakistan’dan dönenler kabus dolu anları böyle anlattılar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Almatı Üniversitesi’nde tıp öğrencisi olan Pembe Öztürk, Her yerde bombalar patlıyor. Sadece bomba seslerini duyarak oturuyorduk. Bu olaylar fazla fena psikolojik tesir bırakacak bizlerde” ifadelerini kullanırken, Ticaret için Almatı’da amel görüşmeleri için bulunan İsa Özyaman ise “Olayların başladığı gece çatışma seslerini duyduk. Şehir dışına kaçtık. 8 gün boyunca orada kaldık” diye konuştu. 

Almatı’dan sabah saatlerinde 3’ü bebek toplam167 yolcusuyla hareket eden Türk Hava Yolları’nın TK-6093 sefer sayılı tahliye uçağı 16.20 sıralarında İstanbul Havalimanı’nda indi. THY ve bazı özel hava kargo şirketi personeliyle, muhtelif amaçlarla ülkede bulunan Türkler’in yer aldığı 167 yolcu, terminale alındı. 

Olaylar nedeniyle endişeli günler geçiren Türk vatandaşları, tanık oldukları çatışmalardan Türkiye’ye dönüş uçuşuna kadar yaşadıkları korku dolu anları Demirören Haber Ajansı’na anlattı.   

“ÇATIŞMALARIN BAŞLAMASIYLA ŞEHİR DIŞINA KAÇTIK”

Ticaret için yılbaşından bir gün önce Kazakistan’a giden İsa Özyaman, olayların sıçradığı Almatı’da silah sesleri ve patlama sesleri üzerine emniyet nedeniyle belde dışına kaçtığını söyledi. 

Özyaman, “Normalde dönüş günüm 8’i (ocak) olacaktı. Olaylar yılbaşından bir gün sonra başladı. 2’sinden sonra artık sığınak mı diyeyim bilemiyorum belde dışına kaçtık. 8 gün boyunca orada kaldık. Olayların başladığı gece çatışma seslerini duyduk. Yanan yerleri, alevleri görebildik. Şehir merkezine ancak bugün inebildik. Biraz toparlanmış gibiydi. Ancak alışveriş merkezleri talan edilmiş. Hiç iç açıcı değil. Endişe oldu. Yabancılarla alakalı aka problem vardı. ‘Bu olayların içinde olanları yüzde 60’ı yabancı’ diyorlar ve biz de ister istemez sokağa çıkarken zor yani. Sonuçta yabancı ülkedesin” diye konuştu. 

Almatı Havalimanı’nın Rus askerlerin kontrolüne geçtiğini aktaran Özyaman, “Havalimanı henüz amade değil. Normal bir işletme yok. Orada Türkiye’ye gelmeyi bekleyenler var. Ben fazla şükür memleketimdeyim, sevenlerimin yanındayım.” şeklinde konuştu. 

“OLAYLAR BİR ANDA BÜYÜDÜ”

Almatı Üniversitesi’nde tıp okuyan Pembe Öztürk, göstericilerin kaldıkları talebe yurdunu bastıklarını ve kendilerine korku yaşattıklarını belirtti. Silah seslerinin arasında hiçbir can güvenliği olmadan ortada kaldıklarını belirten Öztürk, şunları aktardı:

“Göstericiler kaldığımız yurdu bastı. Bir el ateş ettiler. O esnada hiçir can güvenliğimiz yoktu. Yani o sırada neredeyse yürek krizi geçiriyordum. Ne yapacağımızı şaşırdık. Öğrenci olarak kimsemiz yok. Her yerde bombalar patlıyor. Sadece bomba seslerini duyarak oturuyorduk. Bu olaylar fazla fena psikolojik tesir bırakacak bizlerde. Olaylar ilk başta Almatı’dan önce öbür şehirlerde başladı ancak Almatı’da da bir anda büyüdü. Ailelerimize ulaşamadık ancak Türk konsolosluğumuza fazla teşekkür ederiz. Bizimle fazla ilgilendiler. Erzak yardımında bulundular. Ailelerimize ulaşmamızda yardımcı oldular. Devletimiz de uçak gönderdiği için fazla teşekkür ediyoruz.” 

“CAN GÜVENLİĞİMİZ YOKTU”

Almatı’da Al-Farabi Üniversitesi’nde hukuk okuyan bir Türk talebe ise, “Bulunduğumuz alanda göstericiler kaldığımız yurdu bastılar. Öğrenci olarak adi mağduriyet yaşadık. Hiçbir can güvenliğimiz yoktu. İnternet ve iletişim de yoktu. Başta bizi koruyacak kimse yoktu. Sonra Rus askerleri filan geldi” dedi. Turistik gezi için Almatı’ya giden Hanefi Yıldız da vahim olaylara şahitlik ettiklerini belirterek, “Biz olayları pek göremedik. Ancak polisin çekilmesiyle göstericilerin bankaları, marketleri, her yeri talan ettiğini duyuyorduk” ifadelerini kullandı. 

KAYNAK: DHA


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.